صاحبان وب سایت ها و وبلاگ ها رویای قرار گرفتن در رتبه یک گوگل(بخوانید در رابطه با سئو کلاه سفید و چگونه رتبه ۱ گوگل را کسب کنید) برای کلمات کلیدی خاص شان را در سر می پرورانند. اما چرا بیشتر آنها تلاش خود را متوقف می کنند زیرا از تلاش برای به دست آوردن لینک از طریق تکنیک های مختلف خسته شده اند. شکی نیست که درست کردن لینک سازی هنوز هم مهم ترین فاکتور رتبه بندی محسوب می شوند اما این موضوع بدین معنی نیست که لینک های مورد نیاز خود را از هر سایتی به دست آورید.

در این مقاله در مورد روشهای صحیح لینک سازی (بدون جریمه شدن یا بسته شدن توسط گوگل) مانند لینک سازی مقیاسی یا لینک های سرمقاله ای (Editorial Link) صحبت نمیکنیم. در این مقاله با روش های قدرتمندی برای تحلیل و نوشتن مقالاتی که ترافیک طبیعی بسیاری وارد سایت می کند و شما را به رتبه های بالا در گوگل می رساند، آشنا خواهید شد. تمامی این روش ها بدون فرآیند لینک بیلدینگ (لینک سازی) صورت می گیرد. حتما برایتان این سوال پیش میاید مگر می توان بدون لینک بیلدینگ به رتبه های بالا درجستجو های گوگل دست یافت؟
با خواندن این مقاله مطمئن شوید که حتما میشود.

لینک سازی در سئو

ابتدای کار: بدانیم همه چیز به لینک سازی مرتبط نمی شود

پیش از انجام هر کاری باید بنیان و اساس قدرتمندی برای سایت یا وبلاگ خود ایجاد کنید. به طور مثال اگر سایت شما از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کند، می توانید از صدها پلاگین و افزونه موجود به صورت رایگان استفاده کنید و از مزایای آن ها بهره مند شوید.

به دست آوردن ترافیک زیاد به معنای داشتن لینک های زیاد نیست بلکه به معنای داشتن یک محتوای با کیفیت و ارزشمند است.

نکته مهم تر از همه این است، اگر محتوای شما کیفیت پایینی داشته باشد شانس به دست آوردن رتبه های بالا در نتایج جستجوی گوگل بسیار پایین خواهد بود. قبل از اینکه بخواهید از استراتژی های موجود در این مقاله بخوانید و استفاده کنید باید مراحل زیر را به دقت دنبال نمایید.

بهینه سازی ریچ اسنیپت ها

اطلاعات مرتبط و اصلی در مورد سایت خود را در اختیار موتورهای جستجوگر قرار دهید.

ریچ اسنیپت ها کدهای نشانه گذاری شدۀ کوچکی برای صفحات شما هستند که به عنوان متن در زیر عنوان لینک در نتایج موتورهای جستجوگر ظاهر می شوند. آنها دقیقا ظاهری شبیه زیر خواهند داشت:

لینک سازی

زمانی که گوگل محتوای موجود در صفحات شما را به خوبی درک کرد و موضوع سایت شما را فهمید، یک ریچ اسنیپت برای صفحۀ شما ایجاد می کند . سایت MOZ بیان کرده است که ریچ اسنیپت ها به گونه ای درست شده اند تا در درک بهتر موضوع صفحه توسط کاربران کمک کنند.

هدف شما افزایش نرخ کلیک است. البته این رو هم به خاطر داشته باشید که این گزینه برای رسیدن به رتبه های بالایی و اول گوگل کافی نیست. شما باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا مخاطبان تان بر روی سایت شما کلیک کنند. ریچ اسنیپت ها این کار را برای شما انجام می دهند. گوگل از ریچ اسنپیت ها برای محتواهای زیر پشتیبانی می کند:

نکته مهم: محتوای شما باید با اهداف و نتایج جستجویی که توسط کاربران انجام می شود مرتبط باشد. بیشتر اوقات، گوگل ریچ اسنیپت هایی را بر اساس محتوای موجود در سایت شما ایجاد می کند. اگر محتوای خوب و با کیفیتی ایجاد شود، گوگل می تواند کار خود را به درستی انجام دهد و رضایت کاربران را به دست آورد.

جلوگیری از بروز Pogosticking (بازگشت به نتایج جستجو)

اگر می خواهید ترافیک سایت خود را بدون لینک سازی افزایش دهید، باید اثر Pogosticking را به حداقل برسانید. زمانی که کاربران از طریق موتورهای جستجوگر وارد سایت می شود و بدون بازدید از سایت شما به نتایج جستجو بر می گردد،Pogosticking یا بازگشت به نتایج موتور جستجوگر صورت می گیرد. Pogosticking ( گفته می شود که می تواند برای موتورهای جستجو یک سیگنال منفی از جانب سایت شما باشد. چون شما نتوانستید مشکل کاربر را حل کنید و کاربر برای جستجوی بیشتر و پیدا کردن پاسخ مناسب دوباره به صفحه ی جستجو بازگشته است. باز هم لازم است تاکیدی داشته باشم بر روی محتوای با ارزش و با کیفیت، سرعت بارگذاری و تجربه ی کاربری خوب. پس به رتبه هایی که در صفحات نتایج جستجو دارید دلتان را خوش نکنید.)بر اساس یافته های سایت Foster Web Marketing، گوگل از pogo sticking بیشتر از بونس ریت بالا متنفر است.

آیا تابه حال برایتان پیش آمده است که به دنبال موضوع خاصی در گوگل باشید، بر روی ۱۰ نتیجه اول کلیک کنید و از نتایج نمایش داده شده ناراضی باشید؟ در این شرایط به سرعت دکمه بازگشت را فشار می دهید و به نتایج جستجو بر می گردید و بر روی لینک سایت دیگری کلیک خواهید کرد.

این همان Pogosticking است که در آن کاربر از یک نتیجه به نتیجه دیگری می رود زیرا نیازش برطرف نمی شود.

لینک سازی

سایروس شپارد” Pogosticking را این چنین توضیح میدهد:

 به طور خلاصه، Pogosticking زمانی رخ می دهد که یک سایت یا صفحه خاص در ده نتیجه برتر گوگل نمایش داده شود اما نتواند آن نیاز کاربر که جستجو شده است را به درستی برطرف کند.

گوگل نیز این گزینه را دوست ندارد. دلیل این امر نیز بسیار واضح است: زمانی که کاربر به طور مداوم از محتوای صفحه شما بازدید می کند اما زمانی را صرف مطالعۀ محتوای شما نمی کند، واضح است که محتوای شما قادر به راضی نگه داشتن کاربران و بازدید کنندگان نیست. در نتیجه، وب سایت شما به تدریج رتبه و ترافیک طبیعی خود را از دست می دهد. زمانی که کاربر به طور مداوم از محتوای صفحه شما بازدید می کند اما زمانی را صرف مطالعۀ محتوای شما نمی کند، واضح است که محتوای شما قادر به راضی نگه داشتن کاربران و بازدید کنندگان نیست!!

نکته: باید به این نکته توجه داشته باشید که Pogosticking متفاوت از بانس ریت بالاست. نرخ بانس ریت بالا زمانی رخ می دهد که سایت شما مخاطب درستی را از طریق موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی و سایر منابع به دست می آورد اما بازدیدکنندگان از سایر صفحات سایت شما بازدید نمی کند.

از سوی دیگر Pogosticking زمانی رخ می دهد که کاربر از طریق موتورهای جستجو وب سایت شما را پیدا می کند اما به سرعت سایتتان را ترک می کند زیرا محتوا، طراحی یا متن موجود، نیازهای وی را برطرف نمی کند.

به عبارت دیگر Pogosticking ترافیکی است که از طریق موتورهای جستجوگر به دست می آید اما بانس ریت از همه منابع (موتور جستجوگر، شبکه های اجتماعی و …) به دست می آید. زمانی که رضایت کاربران خود را جلب می کنید، به تدریج تعداد کاربرانی که سایت شما را ترک می کنند کاهش پیدا می کند. زمانی که سایت شما محتوای مورد نیاز کاربر را تامین می کند بازدید کننده دلیلی برای ترک وب سایتتان نخواهد داشت.

در این مقاله، با روش هایی آشنا خواهید شد که به شما کمک می کند از طریق ایجاد محتوای با کیفیت، از Pogosticking سایت خود بکاهید. در این شرایط دیگر لازم نیست برای به دست آوردن نتایج خوب از گوگل به ساخت بک لینک های متعدد روی بیاورید.

راهکارهایی برای افزایش ترافیک سایت بدون لینک بیلدینگ

خوب حالا که با تاثیر ریچ اسنیپت ها بر روی رتبه بندی موتورهای جستجوگر و ترافیک حاصل از آن آشنا شدیم ، می توانیم از چهار روش تایید شده برای افزایش ترافیک سایت بدون نیاز به لینک سازی استفاده کنیم.

در مورد آخرین اخبار موجود مطلب بنویسید

آیا می توانید به سرعت در مورد آخرین اخبار حوزه تخصصی خود مطلب بنویسید؟ اگر چنین است، قادر خواهید بود از این مهارت برای بهبود ترافیک حاصل از موتورهای جستجوگر و رتبه بندی استفاده کنید.

انتشار اخبار ، سئو | لینک سازی

“استیون لِوی” در کتاب خود توضیح می دهد که چگونه مهندسان گوگل رضایت مشتری را با درک و آنالیز داده های حاصل از رفتارهای کاربران مورد بررسی قرار می دهند. گوگل این داده ها را از طریق کلیک های طولانی پیگیری می کند. کلیک های طولانی زمانی رخ می دهد که یک کاربر از طریق نتایج موجود در موتور جستجو بر روی آدرس سایت شما کلیک می کند و دوباره به صفحه نتایج بر نمی گردد.

یکی از روش هایی که باعث می شود صاحبان سایت از برنگشتن بازدید کنندگان به نتایج جستجو مطمئن شوند این است که از استراتژی به روزرسانی اخبار استفاده کنند. مقالاتی که شبیه اخبار هستند معمولاَ قابل لینک دادن می باشند. اگر شما اولین سایتی باشید که اخبار جدید حوزه تخصصی خود را پوشش می دهد، سایر سایت های معتبر نیز می توانند به محتوای شما اشاره کنند.

اجازه دهید این موضوع را با یک مثال توضیح دهیم. زمانی که به دنبال تغییرات الگوریتمی و کوئری های مرتبط با پاندا، پنگوئن، هامینگ برد گوگل هستید، چه سایت هایی بهترین نتایج را برای شما نشان خواهند داد؟ بله درست حدس زدید: سایت هایی همچون MOZ، Search Engine Journal، Search Engine Land و Search Engine Watch اخبار این حوزه را به خوبی پوشش می دهند.

لینک سازی

این سایت ها معتبرند و اعتبار دامنۀ بسیار بالایی دارند. مهم ترین دلیلی که این سایت ها در نتایج اول گوگل قرار دارند این است که اخبار جدید و فوری حوزه سئو را پوشش می دهند. این سایت ها معمولا آخرین به روزرسانی های موجود در حوزه سئو و دیجیتال مارکتینگ را منتشر می کنند. آنها بیشتر اوقات کنفرانس های مرتبط با سئو و کارگاه های آموزشی را برگزار می کنند. از آنجایی که ۴۸% از جستجو ها منجر به کلیک طبیعی می شود، پس شما باید با آخرین اطلاعات و اخبار حوزه خود به روز باشید و به طور مداوم در مورد آنها مطالبی منتشر کنید. در این صورت قادر خواهید بود در نتایج اول گوگل باشید و اطلاعات مرتبطی در اختیار کاربران خود قرار دهید.

لینک سازی

وبلاگ هایی که مرتبط با فناوری هستند به راحتی می توانند از این گزینه به نفع خود استفاده کنند. به عنوان مثال سایت TechCrunch در صفحه اصلی خود بخشی را برای اخبار اختصاص داده است. این بخش همان جایی است که بیشتر افراد برای آشنایی با اخبار جدید به آن مراجعه می کنند.

لینک سازی

به خاطر داشته باشید، زمانی که به سرعت محتوای با ارزش و مفید در مورد اخبار تولید می کنید، کاربران به طور طبیعی به شما لینک خواهند داد. خب، حالا سوال اینجاست که از کجا می توان اخبار جدید حوزه تخصصی خود را پیدا کرد؟

گوش به زنگ باشید

اگر بازاریاب دیجیتال، وبلاگ نویس یا تولید کننده محتوا هستید باید همیشه گوش به زنگ باشید. در حوزه تخصصی خود به دنبال اتفاقات جدید باشید و در مورد آن مطلب بنویسید. مطلبی که بتواند سروصدای زیادی بر پا کند.

حتی اگر این اخبار نتواند در میان افراد به خوبی توسعه یابد، باز هم می توانید از یک مقاله خوب به نفع خود استفاده کنید و از این طریق به کاربران خود کمک کنید تا به اطلاعات مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.خوانندگان، تولید کنندگان محتوایی را که به طور مداوم مقالات مفیدی ارائه می دهد و در مورد رویدادهای فعلی مطلبی منتشر می کنند را به عنوان یک فرد حرفه ای خواهند شناخت.

همانطور که می دانید هزاران موضوع جدید در حوزه اخبار وجود دارد که می توانید هم اکنون آن ها را پوشش دهید. برای مثال هم اکنون که شما در حال مطالعۀ این مقاله هستید، این دو موضوع سر تیتر اخبار سایت Search Engine Land است.

لینک سازی

هر کدام از این موضوعات می تواند محتوای خوبی برای کاربر فراهم کند البته اگر تحقیقات خوبی بر روی آن انجام شود. اگر هنوز هم قانع نشده اید که به روزرسانی اخبار می تواند استراتژی مفیدی برای شما باشد، باید تجربه برایان دین (مدیر وب سایت Backlinko) که با استفاده از این روش نرخ تبدیل خود را تا ۷۸۵% افزایش داده است را در نظر بگیرید.

اگر برای اجرای این استراتژی آماده هستید، با سرتیترها کار خود را آغاز کنید. فقط باید به خاطر داشته باشید که اخبار موجود را به محتوای با ارزش و منحصر به فرد تبدیل کنید که عناوین خوبی دارد. در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد که چگونه می توان یک سرتیتر عالی نوشت.

عنوان اصلی خبر: گوگل محتوای غنی پزشکی را به قاب دانش (Knowledge Graph) تبدیل می کند.

عناوین جذابی که می تواند باعث کلیک کاربران بر روی خبر شود:

 • ۱۰ مورد از مهم ترین چیزهایی که باید در مورد محتوای پزشکی گوگل بدانید.
 • چه چیزهایی باید در مورد محتوای پزشکی گوگل در قاب دانش بدانید؟
 • چگونه محتوای پزشکی گوگل در قاب دانش می تواند رتبه بندی شما را بهبود ببخشد؟

ایده های عملی در مورد مقالات را تشخیص دهید

شما می توانید ایده های جدید برای به روزرسانی اخبار را در وبلاگ ها، مجلات، بخش دیدگاه های سایت و پادکست ها پیدا کنید. به عنوان مثال نگاهی به جلد مجلاتی بیندازید که در حوزه تخصصی شما کار می کنند. این مراحل را دنبال کنید (به عنوان مثال):

مرحله اول: به سایت magazines.com بروید. کلمه کلیدی خود را تایپ کنید (مثلا بازاریابی) و سپس روی آیکون جستجو (Search) کلیک کنید.

لینک سازی

مرحله دوم: نتایج به دست آمده را مطالعه کنید. بر روی جذاب ترین موارد کلیک کنید.

لینک سازی

مرحله سوم: جلد مجلات را بررسی کنید. سرتیترهای عملی را انتخاب کنید و سپس به توسعه آن فکر کنید. سعی کنید تیتر یا عنوانی را بنویسید که کاربر را به کلیک کردن تشویق کند.

لینک سازی

اجازه دهید این موضوع را نیز با مثالی توضیح دهیم:

عنوان اصلی: مدل استارت آپی که برای همه افراد کارساز است.

سرتیترهای تغییر یافته:

 • بهترین مدل استارت آپی برای بازاریابان محتوایی که به دنبال سود بیشتر هستند.
 • چگونه یک مدل استارت آپی ساده در عرض شش ماه بیش از ۵۶۰۰ مشترک ایجاد کرد؟

از منابع مختلف کمک بگیرید

شما باید اخبار مرتبط را از منابع قابل اعتماد به دست آورید و از آنها برای تولید محتوای با ارزش، عمیق، مفید و قابل کلیک استفاده کنید. اولین مکانی که می توانید بهترین اخبار حوزه تخصصی خود را پیدا کنید بخش اخبار گوگل است:

مرحله اول: ابتدا به صفحه Google News بروید. کلمه کلیدی (مثلاً Email Marketing) مورد نظر خود را تایپ کنید. بر روی آیکون جستجو کلیک کنید یا کلید Enter را بزنید.

لینک سازی

مرحله دوم: اخبار جدید برای آن کلمه کلیدی را بررسی کنید.

لینک سازی

همانطور که مشاهده می کنید. گوگل اخبار جدید را ایندکس می کند و سپس آن را در این بخش نمایش می دهد. برخی از اخبار ممکن است اخیرا منتشر شده باشد و برخی نیز در عرض چند دقیقه منتشر می شوند. در اینجا باید هوشیار باشید.

زمانی که اخبار مرتبط با حوزه شما منتشر شد، می توانید هر کدام از محتواها را بخوانید و بهترین روش را برای بهبود آن به دست آورید. همچنین می توانید اخبار مشابه را از منابع مختلف جمع آوری کنید و به شکل یک مقاله واحد دربیاورید. به عناوین زیر توجه کنید:

 • ۱۳ متخصص بازاریابی ایمیلی که روش های افزایش ایمیل را بیان می کنند.
 • چگونه ۵ وبلاگ، ۱۸۹۷۷ بازدید کننده را در عرض ۷ روز و از طریق بازاریابی ایمیلی به دست آوردند؟

نکته: زمانی که در حال جمع آوری منابع هستید، به دنبال صداقت، شفافیت و کامل بودن محتوا باشید. هدف این است که با استفاده از نتایج و کاوش در آنها بتوانید مقالۀ مختص به خود را بنویسید.

همچنین باید در مقاله خود به اخبار اصلی لینک دهید. هرگز سعی نکنید محتوای جمع آوری شده را تنها برای خود نشان دهید. این گزینه بسیار مهم است. به تلاش های دیگران نیز احترام بگذارید. سایت دیگری که می توانید در آن موضوعات خوبی برای نوشتن پیدا کنید سایت alltop.com است.

لینک سازی

اینفوگرافیک های ویروسی ایجاد کنید

اینفوگرافیک یکی از ۱۵ نوع محتوایی است که می تواند ترافیک زیادی تولید کند. به اشتراک گذاری منظم اینفوگرافیک های جالب با طراحی خوب، می تواند ترافیک حاصل از جستجو را به سطح بعدی منتقل کند.شما می توانید از اینفوگرافیک ها برای به دست آوردن ترافیک های طبیعی و بازدید کننده از رسانه های اجتماعی استفاده کنید.

به طور متوسط، هر اینفوگرافیکی که ایجاد می شود قادر است ۵۳۰۰۰ بازدید کننده معتبر و ۸۰۰ بک لینک از دامنه های منحصر به فرد ایجاد نماید. اینفوگرافیک ها همچنین می توانند اشتراک های خوبی در شبکه های اجتماعی تولید کنند.

اگر اینفوگرافیکی که تولید می کنید با کیفیت و مفید باشند، افراد به شما لینک خواهند داد. به عنوان مثال مطالعات انجام شده نشان می دهد که توییت های حاوی تصاویر، ۱۵۰ درصد ریتوییت بیشتری دریافت می کنند.

لینک سازی

در دنیای بازاریابی اینترنتی، افراد و شرکت ها باید با رقبای خود مقابله کنند. اما حقیقت این است که مقالات و تمامی محتواهای متنی، بسیار رقابتی تر از محتواهای مبتنی بر تصویر هستند. به هر حال نوشتن یک مقاله (خوب یا بد) راحت تر از ایجاد تصویر و گرافیک است. هر چقدر بتوانید تولید اینفوگرافیک را سریع تر آغاز کنید بهتر خواهد بود. بیش از ۱۰ دلیل برای ادغام عناصر بصری با برنامه های بازاریابی وجود دارد. یکی از این دلایل این است که محتوای بصری می تواند ۹۳% از تمامی ارتباطات انسانی را به خود اختصاص دهد. همچنین مغز انسان عناصر بصری را ۶۰۰۰۰ بار سریع تر از متن پردازش می کند.

لینک سازی

اگر برای استفاده از اینفوگرافیک در تولید ترافیک طبیعی و رتبه بندی بالا آماده هستید، به دنبال مقالات مفید در این زمینه باشید.

پست های عمیق با عنوان ۱۰ مورد از بهترین ها را بنویسید

پست هایی که در آن موارد مهم و برتر ارائه می شود نزد خوانندگان بسیار محبوب هستند. اینگونه پست ها می تواند ترافیک حاصل از موتورهای جستجو را افزایش دهد به خصوص اگر عمیق نوشته شود و برای اثبات گفته ها، از حقایق استفاده کند.

زمانی که تصاویر، فیلم ها و اسلایدها را به پست خود اضافه می کنید؛ قادر خواهید بود ۴۰% از مخاطبان را وادار به پاسخگویی بر اساس اهداف خود کنید. زمانی که لیستی از موارد مهم را تهیه می کنید، باید برای هر کدام از آیتم ها عددی را فراهم کنید (به خصوص اعداد فرد).

توضیح علمی اعداد فرد

روزنامه گاردین (Guardian) نظر سنجی ای را با حضور ۴۴۰۰۰ شرکت کننده انجام داده است تا تمایل افراد به اعداد فرد و زوج را تشخیص دهد. نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که عدد ۷ واضح و شفاف است. حتی در کشورهای دیگری همچون چین هم بیشتر افراد معتقدند که اعداد فرد هوشمندانه هستند یا حتی اعدادی آسمانی اند.

این افراد معتقدند خوشبختی در پشت اعداد فرد است. به همین خاطر قبل از نوشتن لیست برترین ها، در مورد اعداد فردی که می تواند نظر خواننده را به خود جذب کند فکر کنید. بر اساس یافته های Harp Social، اعداد فرد بهتر از اعداد زوج عمل می کنند. بنابراین در پست خود از اعداد فرد استفاده کنید تا نتایج بهتری به دست آورید.

لینک سازی

جستجو کردن در موضوعات مشابه را فراموش نکنید. شما می توانید لیست خود را تهیه کنید اما باید مطمئن شوید که مقاله و پست شما استثنایی است و از سایر مقالات متمایز است.

فراتر از کلمات کلیدی فکر کنید

شما می توانید سئوی خود را به سادگی با طبقه بندی کلمات کلیدی خود بهبود ببخشید تا تمایل و طرز فکر کاربران را درک کنید.

لینک سازی

بله، کلمات کلیدی هنوز هم به سئو سایت مرتبط است اما شما باید پا را فراتر از آن بگذارید زیرا الگوریتم هامینگ برد گوگل می تواند به آسانی مرتبط بودن و اعتبار یک صفحه از سایت را تشخیص دهد. به خاطر داشته باشید هر بهبودی که گوگل در الگوریتم های خود ایجاد می کند به کاربران کمک می کند چیزی که به دنبالش هستند را راحت تر پیدا کنند.

قصد کلمات کلیدی یا قصد کاربران یکی از ۴ ستون اصلی در پژوهش کلمات کلیدی موثر است.

لینک سازی

اینکه کاربر برای چه منظوری از کلمات کلیدی استفاده می کند بسیار مهم است. بر اساس یافته های سایت Search Engine Land، کاربر اساساً به دنبال انجام کاری است ، کاربر دوست دارد در مورد موضوعی اطلاعاتی به دست آورد یا به جایی برود و یا کاری انجام دهد (یا هر سه مورد).

اگر محصول یا خدماتی را به فروش می رسانید، به خاطر داشته باشید که کلمات کلیدی با پیشوند یا پسوندخرید“، بیشترین جستجوها را در میان کاربران داشته است.

لینک سازی

هنگامی که در نوشتن متن خود علاوه بر کلمات کلیدی قصد کاربر در مورد این کلمات را مد نظر قرار می دهید، نتایج بهتری دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال زمانی که جستجویی برای برنامه های کاهش وزن انجام می دهید، گوگل از فاکتورهای رتبه بندی بسیاری برای یافتن محتوای مرتبط، عمیق و مفید استفاده می کند.

لینک سازی

زمانی که برای کلمات کلیدی مد نظر خود محتوایی تولید می کنید، می توانید آن را به صورت لیست برترین ها در بیاورید. به عنوان مثال ” نقد و بررسی دستگاه های کتابخوان آمازون”:

 • سه مورد از بهترین نظرات و بررسی های کاربران دستگاه های کتابخوان آمازون
 • بهترین بررسی های انجام شده در مورد کتابخوان الکترونیکی آمازون

در این صورت کاربران قادر خواهند بود تفاوت موجود بین دستگاه های کتابخوان را درک کنند و خرید هوشمندانه ای داشته باشند. مثلاً جستجوی “کتاب‌خوان آمازون کیندل Paperwhite”، جستجوی بسیار جزئی تر و تخصصی تری است. مطمئناً فردی که این عبارت را جستجو می کند، تنوع محصولات کتابخوان را می داند و محصول خود را انتخاب کرده است. عناوین مطلب شما ممکن است شبیه عناوین زیر باشد:

 • بررسی کتاب‌خوان آمازون کیندل Paperwhite: پنج قابلیت قابل توجه
 • چگونه یک کتاب‌خوان آمازون کیندل پیپروایت بخریم؟ بررسی ها و رتبه بندی ها
 • از کجا می توان یک کتاب‌خوان آمازون کیندل پیپروایت تهیه کرد؟ بررسی ها و تخفیف ها

در محتوای خود از اسلایدشیرهای مرتبط استفاده کنید

همانطور که می دانید سایت SlideShare.net غول بازاریابی محتوا محسوب می شود. این سایت یکی از محبوب ترین و قابل اعتماد ترین سایت هایی است که در اینترنت وجود دارد. سایت اسلایدشیر از قدرت یوتیوب و PowerPoint برای ارزش بخشیدن به محتوای شما استفاده می کند.

لینک سازی

علی رغم به رورزسانی الگوریتم گوگل، اسلایدشیر هنوز هم به قدرت خود باقی است و رشد تاثیر آن همچنان ادامه دارد. اگر بتوانید از این اسلایدها در محتوای خود استفاده کنید، شما می توانید با استفاده از اسلایدشیرها ترافیک بسیار خوبی از موتورهای جستجوگر به دست خواهید آورد.

از آنجایی که مغز انسان اطلاعات بصری را ۶۰۰۰۰ بار سریع تر از متن ساده پردازش می کند، شما می توانید با استفاده از اسلایدهای با کیفیت کاربران را تحت تاثیر قرار دهید. یکی از سایت هایی که از این گزینه به خوبی استفاده کرده، سایت Traffic Generation Cafe است . “آنا هافمن” مدیر این وب سایت به خوبی می داند که چگونه باید از عناصر چند رسانه ای برای افزایش ارزش پست های خود و نیز به دست آوردن ترافیک بیشتر استفاده کند.

لینک سازی

او پس از ایجاد نه اسلایدشیر و قرار دادن آن در پست های وبلاگ خود به نتایج جالبی دست یافته است:

 • افزایش بازدید کننده از ۰ به ۲۴۳۰۰۰ بازدید کننده در عرض ۳۰ روز
 • اختصاص دادن صفحه اول گوگل به سایت خود
 • به دست آوردن ۱۴۰۰۰ کلیک برای وبلاگ
 • به دست آوردن بیش از ۴۰۰ طرفدار در فیس بوک

لینک سازی

شما می توانید برای مقاصد مختلف از اسلایدشیر استفاده کنید:

 • به دست آوردن ترافیک هدفمند
 • بهبود رتبه بندی سایت در موتورهای جستجوگر
 • ساخت لیست ایمیل
 • بهبود روند برندسازی
 • رشد شبکه آنلاین خود

خوب حالا تصور کنید تمامی مزایای گفته شده در یک محتوا کنار یکدیگر جمع شود. با قرار دادن این اسلایدها در داخل محتوا، از دیگر رقبای خود متمایز خواهید بود. گوگل نیز به خاطر تلاش های زیادی که انجام داده اید به شما پاداش می دهد. برای قرار دادن اسلایدها در محتوای خود این مراحل را دنبال کنید:

مرحله اول: ابتدا به سایت SlideShare بروید. کلمه کلیدی خود را وارد کنید تا با فایل های مرتبط اشنا شوید.

لینک سازی

مرحله دوم: فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی آن کلیک نمایید. محتوای آن را به دقت بخوانید.

لینک سازی

مرحله سوم: کد مخصوص را کپی کنید و در پست خود Paste کنید.

لینک سازی

به سایت های معتبر لینک دهید

اهمیت این موضوع به سادگی قابل بیان نیست. با استفاده از بک لینک های معتبر و قوی امکان به دست آوردن ترافیک تا ۲۱۴ درصد افزایش پیدا می کند.

لینک سازی

شما می توانید به سایت های معتبر لینک دهید، ترافیک زیادی برایشان ارسال کنید و در مقابل ترافیک طبیعی خود را بهبود ببخشید. باید بدانید که لینک دادن به سایت های معتبر به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، وضعیت برند شما را بهبود می بخشد.

لینک سازی

فراموش نکنید که سایت شما برای چه چیزی طراحی شده است. هدف اصلی و نهایی شما متصل کردن صفحات وب به یکدیگر و نیز کمک به کاربران برای یافتن محتوای مفید است. این نکته دقیقاً دلیل به وجود آمدن گوگل است.

یکی از سایت های معتبری که برای هر کلمه کلیدی رتبه ای دارد، سایت ویکی پدیا است. این سایت به خوبی اهمیت سئوی داخلی همچون لینک های داخلی و لینک دهی معتبر را درک کرده است. لینک دادن به صفحات داخلی سایت زمانی موثر خواهد بود که شروع به لینک دادن به سایت های معتبر کنید. این دقیقا همان چیزی که سایت ویکی پدیا را از دیگر سایت ها متمایز کرده است و موفقیت زیادی برای این سایت به وجود آورده است.

لینک سازی

به طور خلاصه، زمانی که فرآیند لینک دهی به سایت های معتبر و مرتبط را آغاز می کنید، قادر خواهید بود به طور طبیعی لینک هایی را برای سایت خود به دست آورید. سایر افراد نیز به تدریج به شما لینک می دهند، محتوای شما را به اشتراک می گذارند و حتی آدرس سایت شما را در لیست ایمیل خود منتشر می کنند.

محتوای موجود را برای ساخت لیست به روزرسانی کنید

به روز رسانی محتوای موجود یکی از روش های معروف در استراتژی محتوا است که به افزایش ترافیک و بهبود رتبه بندی سایت کمک می کند. در این شرایط، معمولا محتوایی که در سایت وجود دارد به روزرسانی می شود تا استفاده از آن برای کاربران راحت تر و بهتر باشد. “برایان دین” بنیانگذار سایت Backlinko، با این رویکرد توانسته است نرخ تبدیل سایت خود را از ۰٫۵۴ درصد به ۴٫۸۲ درصد افزایش دهد.

زمانی که به روزرسانی محتوای خود را آغاز کردید، گوگل نیز به آن توجه می کند زیرا نرخ تعامل با محتوای موجود افزایش پیدا می کند. اگر برای استفاده از این استراتژی آماده هستید، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: در گوگل به دنبال موضوعات و ایده های قدیمی باشید که می توانید آن را بهبود ببخشید. در سایت گوگل کلمه کلیدی مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس تاریخ را به آن بیفزایید، به عنوان مثال “بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۰”.

لینک سازی

نتایج به دست آمده را تجزیه و تحلیل کنید. اگر محتوای جالبی پیدا کردید که نیاز به بازنویسی دارد آن را یادداشت کنید. مثلاً در وب سایت Social Media Examiner وجود دارد که ۶ سال پیش منتشر شده ولی در آن زمان محبوب بوده است. با وجود تمامی تغییراتی که در حوزه شبکه های اجتماعی و سئو ایجاد شده است می توانید محتوای موجود را از نو و با توجه به نیازهای امروزی بازنویسی کنید و آن را به روزرسانی نمایید.

لینک سازی

مرحله دوم: به دنبال اطلاعاتی باشید که در حال حاضر به درد بخور است. بعد از اینکه محتوای قدیمی را پیدا کردید، مرحله بعدی انجام تحقیق بر روی اطلاعات آن و مطابقت با نیازهای امروزی است. این اطلاعات در ارتقا و به روزرسانی محتوا به شما کمک خواهد کرد.

به عنوان مثال در گذشته قرار گرفتن در ۱۰ رتبه برتر گوگل کار سختی نبود، تنها کافی بود بر روی چند کلمه کلیدی مانور می دادیم. این دقیقاً تفاوت سئو در گذشته و الان است. تفاوتی که روز به روز در حال افزایش است.

اگر می خواهید مقاله ای دربارۀ “تحقیق دربارۀ کلمات کلیدی” انجام دهید، بهتر است بدانید آخرین به روزرسانی الگوریتم گوگل در چه زمانی بوده است و به روز رسانی بعدی در چه تاریخی صورت می گیرد. نزدیک به ۶۹% از سئوی مدرن دربارۀ نرخ تبدیل کاربر به مشتری است.

لینک سازی

مثال ۱: برای اینکه بتوانید آخرین اطلاعات را در مورد موضوع خود به دست آورید، از گوگل استفاده کنید. ابتدا کلمه کلیدی مد نظر خود را تایپ کنید و سال و ماه آن را در انتها به آن اضافه کنید. مثلا عبارت گوگل پاندا دسامبر ۲۰۱۴ را تایپ کنید.

لینک سازی

در تصویر بالا، می توانید آخرین اطلاعات موجود در مورد پاندا و سایر الگوریتم ها را به دست آورید. فرقی نمی کند که چه در زمینه ای فعالیت دارید، همیشه می توانید مقاله ای قدیمی پیدا کنید و آن را بهبود ببخشید.

مثال ۲: روش موثر دیگر برای به دست آوردن آخرین اطلاعات در مورد موضوعات حوزه تخصصی شما، استفاده از سایت آمازون است. باید بدانید نویسندگان در چند سال اخیر (یا حتی چند ماه اخیر) چه مطالبی در مورد موضوع شما منتشر کرده اند.

لینک سازی

خوب فرض کنید می خواهید مقاله ای در مورد اتوماسیون بازاریابی بنویسید. مطمئناً دوست دارید محتوای شما مانند یک ویروس در همه جا منتشر شود، ترافیک زیادی وارد سایت کند و رتبه سایت شما را بهبود ببخشد.

برای اینکار به سایت آمازون بروید و موضوع خود را به همراه ۲۰۱۵ تایپ کنید (مثلا اتوماسیون بازاریابی ۲۰۱۵). موتور جستجوی آمازون هزاران کتاب در مورد موضوع انتخابی شما پیشنهاد می کند.

لینک سازی

حالا بر روی کتاب مورد نظر کلیک کنید. هدف شما مطالعه فهرست کتاب و مقدمه آن است. اینکار نیاز به صرف هزینه ندارد.

لینک سازی

در مرحله بعدی باید از محتوای موجود ایده بگیرید. اینکار نیز بسیار ساده است. کافیست نسخه پیش نمایش کتاب را انتخاب کنید.

لینک سازی

این روش یکی از بهترین روش ها برای نوشتن محتوای عمیق برای به دست آوردن ترافیک است. در مورد طولانی بودن محتوای خود نگران نباشید. سایت serpIQ بیش از ۲۰۰۰۰ نتیجه جستجوی موتورهای جستجوگر را تجزیه و تحلیل کرده است. این یافته ها نشان می دهد صفحاتی که رتبه بندی خوبی در نتایج گوگل دارند بیشتر از ۲۰۰۰ کلمه محتوا دارند.

لینک سازی

همانطور که می دانید وبلاگ نویسی یکی از بهترین روش ها برای به دست آوردن مشتریان آنلاین است. بر اساس مطالعات سایت HubSpot، وبلاگ نویسی تجاری فعال، ۶٫۹ برابر بازدیدکننده بیشتری نسبت به سایر روش ها کسب می کند.

زمانی که به طور مداوم محتوای مفید در وبلاگ یا وبسایت خود منتشر می کنید، افراد نیز آن را به اشتراک خواهند گذاشت و زمانی را برای مطالعه آن صرف خواهند کرد. این دقیقا همان تعاملی است که صاحبان سایت به دنبال آن هستند. گوگل نیز زمان بازدید از سایت را به دقت پیگیری می کند.

اگر به استراتژی محتوای خود پایبند باشید، پس از مدتی جایگاه خوبی در رتبه بندی گوگل برای کلمات کلیدی طولانی (دم دراز) پیدا خواهید کرد و این مورد اصلاً به لینک سازی وابسته نیست.

لینک سازی

مرحله سوم: سرتیتر و عنوان مناسب انتخاب کنید. زمانی که در حال به روزرسانی و ارتقای محتوا هستید، عناوین جذاب بنویسید. اینکار شما را مطمئن می سازد که کاربران بر روی محتوای شما کلیک می کنند، مقدمه را می خوانند، در صفحه مورد نظر باقی می مانند و در نهایت عضو خبرنامه شما می شوند.

یکی از مهم ترین بخشی هایی که به هنگام نوشتن یک محتوا باید مد نظر قرار گیرد، عنوان یا همان تیتراست. یک تحقیق نشان می دهد که ۸۰% افراد در ابتدا عنوان را می خوانند و ۲۰% درصد از افراد در ابتدای کار کل مقاله را مطالعه می کنند (در گذشته مطلبی دربارۀ روش صحیح نوشتن یک پُست خوب وبلاگ منتشر کرده ایم).

لینک سازی

سایت Upworthy نیز دریافته است که عناوین مناسب و جذاب، ۱۶% ترافیک بیشتری تولید می کند. زمانی که می خواهید عناوین جذاب و مفید بنویسید موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 • عنوان شما باید کمتر از ۵۵ کاراکتر باشد.
 • از اعداد نیز در عنوان خود استفاده کنید. اضافه کردن اعداد به عناوین می تواند ۳۶% کلیک بیشتری تولید کند.
 • کلمه کلیدی اصلی که می خواهید با آن رتبه ای داشته باشید را در عنوان پُست خود ذکر کنید.
 • قبل از به کار بردن کلمه کلیدی در عنوان، هدف و نیت آن را درک کنید.

برای مثال، عبارت “از کجا می توان کیندل فایر را به صورت آنلاین خریداری کرد؟

تنها یک دلیل برای جستجوی این کلید واژه وجود دارد. افرادی که این عبارت را جستجو می کنند می خواهند یک محصول را به صورت آنلاین خریداری کنند، نه به صورت حضوری.

مثال دیگر، “عبارت کلیدی بررسی دوربین های ضد آب DSLR” است.

این کاربران نیز به دنبال تفاوت های موجود در دوربین های ضد آب DSLR هستند. این دسته از کاربران محصول را در همان لحظه خریداری نمی کنند زیرا انتخاب خود را هنوز قطعی نکرده اند.

 • یک عنوان پرمفهوم بهتر از یک عنوان چشم گیر است. به عنوان مثال مقاله ای با عنوان “چگونگی راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی” بازدیدکننده بیشتری را نسبت به مقاله ای با عنوان “چگونه از فروشگاه خود درآمد میلیونی داشته باشیم؟” دارد.
 •  برای انتخاب عنوان سعی کنید به صورت”معلوم و فاعلی” بنویسید، نه “مجهول و مفعولی”. به عنوان مثال عنوان”چگونه در عرض ۳۰ روز ترافیک بیشتری به سمت سایت جذب کنیم؟ ” بهتر از عنوان “به دست آوردن ترافیک طبیعی از طریق محتوا در ۳۰ روز” است.

نتیجه گیری

با استفاده از عناوین مناسب به همراه محتوای جذاب، می توانید ترافیک ثابتی از طریق موتورهای جستجو به دست آورید. تمرکز خود را بر روی بهینه سازی محتوا قرار دهید تا افراد آنها را بپسندند. مشکلی را از کاربران خود حل کنید و به ربات گوگل کمک کنید محتوای شما را به راحتی پیدا کند.

بدون استفاده از لینک ها ممکن است بهبود رتبه بندی گوگل کار آسانی نباشد به خصوص اگر برای لینک ها ارزش زیادی قائل باشید اما اینکار کاملا امکان پذیر است. اگر بتوانید چند مورد از استراتژی های بیان شده در این مقاله را به درستی به کار ببرید، افزایش قابل توجهی در ترافیک طبیعی خود مشاهده خواهید کرد به خصوص اگر کاربران را در فعالیت های سایت خود درگیر کنید. در این شرایط قادر خواهید بود بانس ریت خود را کاهش دهید و سرعت سایت خود را بیشتر کنید.

اگر این مطلب توانسته تا حدی به شما کمک کند، آن را با دوستان خود به اشتراک گذارید تا آنها نیز بتوانند از محتوای آن استفاده کنند. همچنین، اگر تصور می کنید که ما نکته ای را در این مقاله از قلم انداخته ایم خوشحال می شویم که آن را به ما گوشزد کنیم. ما با آغوشی باز از نظرات شما عزیزان استفاده می کنیم و در صورت امکان آنها را اعمال می کنیم.

منبع: neilpatel.com