خرید اکانت ابزارهای سئو

 

بهینه سازی سئو

 

طراحی وب سایت

 

سایمون سینک: رهبران، آخرِ سَر، غذا می خورند (۲)

همان طور که در پست قبلی مطالعه کردید که اگه نکردید حتما این کارو انجام بدید چون بیشتر تمرکز بر شخصیت سایمون سینک و این که چطور شد یه بازاریاب و یه شخصیت موفق شد ، و به بخش اول کتاب سایمون سینک  با عنوان رهبران آخر سر غذا میخورند پرداختیم و یه نگاه کلی به موضوعاتی که در این کتاب از دید سایمون سینک بیان شده پرداختیم در این پست نیز میخوایم به ادامه بررسی ها و این کتاب هیجان انگیز در حوزه فروش و بازاریابی با نگاه سایمون سینک بپردازیم.

پس از این مقدمه سایمون به ۴ ترکیب شیمیایی حیاتی در انسان ها اشاره کرد که احساسات ما را کنترل می کنند و کارکرد های آن ها را شرح داد که برایتان خواهم نوشت. در پست قبلی به دو مور از این ترکیب شیمیایی که سایمون سینک در کتاب خود بیان کرده بود اشاره کردیم.

ما انسان های به شدت بصری هستیم به این دلیل که این گونه تکامل یافته ایم. ما در رتق و فتق امور انتزاعی و ذهنی خیلی بد عمل می کنیم. به این دلیل است که شما بهتر است اهداف خود را روی کاغذ بیاورید و چیزهایی که در کسب و کار وجود دارد را تا حد ممکن به شکل عملی در آورید. یعنی اهداف بهتر است که به شکل کمی در بیاید.

وجود سنجه ها خیلی مهم است، اگر سنجه هایی برای پیشرفت در نظر گرفته شده باشد ما می دانیم که واقعا بهبود یافته ایم یا نه. در کنار موارد قابل اندازه گیری، وجود مقصد یا هدف نیز ضروری است. البته تفاوت هدف با چشم انداز در این است که هدف را به شکل کمّی می توان درآورد و قابل دسترسی است (فاصله ۵۰ کیلومتر) اما چشم انداز کیفی است و شاید قابل دسترسی نباشد.

اگر یک محیط عمدتا دوپامینی به وجود بیاورید، (رسیدن به هدف=گرفتن پاداش) این امر می تواند به شدت اعتیادآور باشد. در این زمان محیط اعتیادآور مسموم کننده خواهد شد. اعتیاد زمانی رخ می دهد که عملی بدون علاقه تکرار شود (گاهی اوقات با احساس بد) چیزهایی که باعث ترشح دوپامین می شوند، مثل الکل، نیکوتین، قمار کردن، کافئین، گوشی همراه و … را می توان مثال زد.

تشابهی وجود دارد بین اندورفین و دوپامین که رفتار تکراری را جذب می کنند. این رفتارها عمدتا خودخواهانه هستند و اثرگذاری آن ها فقط مدت کوتاهی دوام دارد.

از سوی دیگر، سروتونین و اکسی توسین مواد شیمیایی دیگر خواه هستند و اثرشان تا مدت طولانی تری وجود خواهد داشت.

۳٫ سروتونین (Serotonin)

سروتونین ماده شیمیایی رهبری و حالت غرور است و شکل های زیر عامل ترشح آن هستند:

۱٫ به رسمیت شناخته شدن توسط مردم (تشویق شدن توسط حاضرین) که برای جانوران اجتماعی خیلی مهم است.

به این دلیل است که برای فارغ التحصیلی نامه تبریک نمی فرستند و مراسم فارغ التحصیلی برگزار می کنند.

۲٫ سروتونین پیوند تنگاتنگی با اعتماد به نفس و عزت نفس دارد.

۳٫ تقویت روابط اجتماعی مثل رابطه رهبر و پیرو، یا رابطه والدین و فرزند

در این حالت پول نمی تواند سروتونین بیافریند یا این که پول نمی تواند جایگزین زمان و انرژی صرف شده باشد.

به عنوان مثال بخشیدن ۱۰۰۰ دلار به خیریه نمی تواند سروتونین خلق کند در حالی که رنگ کردن دیوار برای همسایه ای که نیاز به کمک دارد سروتونین زاست.

ما انسان ها موجودات سلسله مراتبی هستیم و ما دائما در مورد هم قضاوت می کنیم که چه کسی غالب است؟ زمانی که ما یک فرد برتری جو را می بینیم، داوطلبانه کناری می ایستیم و اجازه می دهیم تا آن فرد غالب اول بخورد و یا تولید مثل کند چون در هنگام خطر هم آن فرد غالب در رفع آن پیش قدم می شود پس نیاز دارد که زودتر سیر شود و یا ژن هایش را باقی بگذارد. به این دلیل است که کسی از بیشتر پول درآوردن یک مقام ارشد در یک شرکت اذیت نمی شود، یا زمانی که ماشین زیباتری سوار می شود. اما این امر هزینه ای را نیز برای آن فرد غالب به همراه دارد و آن این که گروه انتظار دارد که در زمان خطر هم، رهبر دیگران را حمایت خواهد کرد. به این دلیل است که مردم از رهبرانی که پیروان را در جهت منافع خود قربانی می کنند متنفرند. رهبران عالی برای حفظ پیروان، اعداد را قربانی افراد می کنند. اگر مردم احساس کنند که رهبر خودش را برای مردمش قربانی می کند، مردم عشق، احترام، خون، عرق و اشکشان را نثار رهبر می کنند.

حالا وقتش  به اینفوگرافی که سایمون سینک برای این مواردی که ما به طور جزئی میدونیم بپردازیم.

در سپاه تفنگداران امریکا، اعضای تازه وارد و جوان ترین ابتدا ناهار می خورند و قدیمی ترین های با سابقه آخر سر. رهبران (مانند پدر و مادر) از پیروانشان (یا فرزندان) مراقبت می کنند در حالی که ابتدا باید از خودشان مراقبت کنند. توجه کرده اید که در هواپیما در هنگام خطر که ماسک اکسیژن پایین می آید از مسافران می خواهند که اول ماسک خودشان را بزنند بعد برای کودکشان چون اگر بر عکس رفتار کنند ممکن است موفق نشوند کودک را حفظ کنند چون خودشان را نتوانسته اند حفظ کنند.

۴٫ اکسی توسین (Oxytocin)

اکسی توسین در اثر احساس دوستی، عشق و رابطه عاطفی شکل می گیرد.

بودن در کنار افرادی که می شناسیم باعث می شود احساس امنیت کنیم، غریبه ها ممکن است ترسناک باشند چون نمی شناسیم شان.حتی زمانی که کنار کسی می نشینیم ترجیح می دهیم که آشنا باشد. لمس و تماس بدنی با افرادی که می شناسیم باعث ترشح اکسی توسین می شود. تصور کنید زمانی که قرارداد کاملا دقیقی با کسی امضا می کنید و طرف دیگر از دست دادن با شما خودداری کند! مقایسه کنید با حالتی که با هم دست می دهید. کسب و کارها تعاملی ماشینی نیست بلکه با انسان ها سر و کار دارد.

زمانی که کسی به ما زمان و یا انرژی اش را می دهد باعث می شود که مااحساس عالی داشته باشیم. ایمیل در این زمینه کار نمی کند چون خیلی راحت است. تصور کنید که به جای ایمیل تشکر یک یادداشت دست نویس تشکر با همان کلمات دریافت کنید. کدام را ترجیح می دهید؟

تصور کنید که در یک سازمان مدیر به کارمندان نامه ای با چنین مضمونی بفرستد که:

سلام و درود، …. عزیز!

من پدرت هستم، میخواستم ببینم که من و مادرت چگونه می توانیم تو را ارتقا دهیم؟ دوست دارت پدرت!

بعضا گمان کرده ایم که رهبری کردن از پشت میز کار می کند ولی چنین چیزی نیست رهبر باید در میان مردم باشد، مقایسه کنید، رهبری که اسم بچه های کارمندانش را بداند و رهبری که اسم کوچک کارمندانش را هم نداند کدام موثرتر است؟

ایمیل برای انتقال دانش وسیله مفیدی است اما برای هر چیز احساسی و عاطفی وحشتناک است! (انتقاد، تشکر، ایده پردازی و …) تصور کنید که نامه ای را بیشتر دوست دارید که امضایش چاپی باشد یا طرف مقابل چند لحظه خودکار را به خاطر شما بر روی کاغذ لغزانده باشد؟

بر خلاف سیستم های دوپامین محور، خوب بودن رهبری، آموزش و تربیت فرزندان بر اساس معیارهای روزانه غیر قابل اندازه گیری است. همان طوری که در تمرین های ورزشی با هر روز جلوی آینه رفتن تغییر را احساس نمی کنید، باید انتظار یک فرآیند بلند مدت را داشته باشید. رهبری یک انتخاب و تمرین است.

رهبری از خودگذشتگی های کوچک زمان و انرژی برای افراد پیرامون ماست.

اجازه بدهید که ماشین کناری جلوی شما بپیچد (شاید کار اورژانسی داشته باشد)، آسانسور را برای فردی که دیرش شده است نگه دارید حتی اگر خودتان هم دیرتر می رسید. ظرف قهوه جوش در حال خالی شدن را پر کنید حتی اگر چند دقیقه ای زمانتان را می گیرد. هر روز یک آشغال از روی زمین بردارید.

پس از دانستن کارکردهای ۴ ماده شیمیایی مورد اشاره، الان زمان جمع بندی مطالب است. که دو مورد از این کارکرد های شیمیایی را در پست قبل اشاره کردیم

زمانی که موبایل شما زنگ می خورد یا بوق می زند یک تلنگر دوپامینی به شما می زند که می تواند عامل به وجود آوردن یک اعتیاد باشد. این اعتیاد می تواند مانند دیگر اعتیادها سبب اتلاف زمان، اتلاف منابع و نابود کردن روابط انسانی شود. اگر گوشی همراهتان را در دستتان داشته باشید (یا بر روی میز) زمانی که با افراد دیگری هستید ناخودآگاه یک پیام به افراد دور و بر خودتان می دهید که شما فکر نمی کنید که آن ها خیلی مهم باشند. اگر کسی خواست با شما گفتگو کند گوشی تان را در جیب یا کیفتان بگذارید، لپتاپتان را ببندید تا نشان دهید که آن طرف مهم تر از گوشی همراه شماست و بپرسید که چه طور می توانم به شما کمک کنم و یا چه کاری از دست من ساخته است؟ این طوری بهتر نیست!؟

حال به اعتماد که در پست اول (رهبران آخر سر غذا میخوردند) این مجموعه پرداخته بودیم می رسیم، اعتماد در گفتگوهای کوتاه و در مدت زمان طولانی شکل می گیرد. گپ و گفت های کوتاه برای اعتماد سازی خیلی مهم هستند. از خودگذشتگی های کوچکی که در بلند مدت نتیجه بخش است.

سایمون سینک هم  عقیده دارد که گوشی موبایل را در اتاق خواب شارژ نکنید. زمانی که او در جلسات مدیریتی حضور دارد یک کاسه بزرگ می آورد و گوشی های همه حاضرین را جمع می کند، این به افراد کمک می کند که در جلسات راحت تر باشند و حتی در طول زمان های تنفس گوشی هایشان را چک نمی کنند، با این که اجازه دارند از گوشی شان استفاده کنند.

اگر اعتماد و عملکرد را دو مولفه اساسی برای رهبری بدانیم، چنان که تکاوران دریایی می دانند، رهبری که عملکرد خوب دارد ولی سطح اعتمادش پایین است رهبر سمی تلقی می شود. برای همین است که رهبرانی که عملکرد متوسط و یا پایین دارند اما سطح اعتمادشان بالاست را برای ارتقا دادن ترجیح می دهند. اما در شرکت ها ترفیع معمولا وابسته به عملکرد است.

جهان، همیشه یک چالش غیر قابل پیش بینی است و یکی از مشکلات بزرگ فقدان رهبران موثر است. ما نیاز به کسانی داریم که الهام بخش ما باشند تا خودمان بتوانیم راه حل ها را پیدا کنیم.

نوع سوال هایی که می پرسیم است که تعیین می کند جواب چه باشد، معمولا اگر سوال منطقی بپرسیم، پاسخ هم منطقی خواهد بود و اگر سوالاحساسی باشد جواب احساسی دریافت می کنیم.

سعی کنید برای دیگران رهبری باشید که آرزو می کردید شما را رهبری کند.

سعی کنید در زندگی، مأموریت داشته باشید. ماموریت زندگی آقای سایمون سینک این است که روزی برسد که اکثریت مردم هر روز از خواب برخیزند تا کاری را که به آن عشق می ورزند انجام دهند.

خیلی دوست دارم بیشتر به محتویات این کتاب بپردازیم اما امیدوارم با این ۲ پست درباره کتاب سایمون سینک تونسته باشم این هیجان را برای خواندن این کتاب ایجاد کنم

 

پاسخی دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 14 =