قوانین جدید بازی سئو و ترند های سئو در سال ۲۰۱۸

قوانین جدید بازی سئو و ترند های سئو در سال 2018

فهرست عناوین قوانین بازی سئو در سال ۲۰۱۸

ترند های سئو ۲۰۱۸
 • ۱- ایندکس اولیه موبایلی چیست؟
 • ۲- رشد جستجوی صوتی
 • ۳- رتبه بندی رنک برین گوگل (RankBrain)
 •   ۴- Snippetهای ویژه و پاسخ های سریع
 •   ۵- کیفیت لینک مهمتر از کمیت آن است
 •   ۶- بهینه سازی فنی
 •   ۷- هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی
 •   ۸- کاهش طبیعی CTR بعلت وجود گراف دانش
 •   ۹- محتوای جامع و مناسب همیشه برنده است(محتوا هنوز هم پادشاه است)
 •  ۱۰- با ویدئو همه چیز را پشت سر بگذارید (وجود ویدئو در پست ها تاثیر بسزایی در سئو سایت دارد)
 •  ۱۱- کاربران خود را تشویق کنید تا در سایت نظردهی کنند.
 •  ۱۲- سیگنال های ux (تجربه کاربری)
سه رکن اصلی سئو

 

 • ۱-محتوا
 • ۲- اعتبار سایت (Authority)
 • ۳-عمر ایندکس شدن (Indexed Age)
۱۵ قانون ساده سئو در سال ۲۰۱۸

 

 •  ۱-سرعت صفحه خود را ارزیابی کنید و درصورت نیاز ارتقا دهید.
 •  ۲-در صورت امکان از CDN و DNS برای دامنه استفاده کنید تا به سرعت محتوا خود را تامین کنید.
 •  ۳-محتوای مفید تولید کنید که ارزش آفرینی کند.
 •  ۴-اطمینان از کارکرد برروی تلفن همراه (ریسپانسیو بودن سایت) و کاربردپذیری همه دستگاه ها.
 •  ۵-راهنمای فوق العاده ای به همراه CTA واضح ایجاد کنید.
 •  ۶-برای افزایش تعامل با کاربران از محتوای ویدئویی یا صوتی و یا پادکست ها استفاده میکنیم.
 •  ۷-تجربه کاربری را در بهینه سازی افزایش دهید.
 •  ۸-از LSI (تشخیص درست کلمات و موضوع یک صفحه) برای تنوع کلمات کلیدی استفاده کنید.
 •  ۹- از تبلیغات بیش از حد بخصوص در بالای وبسایت پرهیز کنید.
 •  ۱۰-لینک های مرتبط با محتوا خود را خارج از سایت تولید و نشر دهید.
 •  ۱۱-از رشد اینفلوئنسر یا افراد تاثیرگذار بهره بگیرید تا بتوانید نتایج بهتر و بیشتری داشته باشید.
 •  ۱۲-بر کیفیت و مقدار لینک ها متمرکز شوید.
 •  ۱۳-همیشه محتوای خود را با استفاده از بهره گیری از دامنه های مورد اعتماد بازاریابی کنید.
 •  ۱۴-سعی نکنید کاری فریبنده یا ابلهانه انجام دهید.
 •  ۱۵-استفاده از رسانه های اجتماعی و بازاریابی آن برای تولید محتوای ویروسی که به دامنه شما لینک می شود.

 

۷ نمونه از تاکتیک های سئو که در سال ۲۰۱۸ از آن اجتناب شود!

 

سئو

 

ترند های سئو ۲۰۱۸

 

  ۱-جستجوی صوتی و دستیاران دیجیتالی

جستجوی صوتی نشانگر یک فرصت بزرگ در تغییر روش ارتباط و پردازش اطلاعات ما میباشد. همچنین پیدایش دستیاران دیجیتال نیز نمایانگر یک مارکت در حال رشد است؛ مارکتی که میتواند چگونگی انجام درخواست های سرچ را تغییر دهد. طبق اعلام گوگل، درحال حاضر  از هر ۵ جستجو، ۱ جستجو به صورت صوتی انجام میشود.

این موارد بازار جستجو را تغییر خواهند داد و طبیعتاً در سال ۲۰۱۸ نیز تغییرات بزرگ تری در راه است. وقتی صحبت از ایجاد استراتژی سئو به میان میاید، آمار افزایش جستجوی صوتی در انتخاب استراتژی مناسب تاثیر میگذارد و نیاز به تمرکز روی کلمات کلیدی طولانی تر و زبان طبیعی که با لحن گفتگوی کاربران سازگار باشد را ایجاد میکند.

سئو

همچنین از آنجایی که دستیاران صوتی فراتر از موبایل های هوشمند رفته اند، یک فرصت بزرگ در بخش سئو و محتوا برای برندها وجود دارد تا از این مارکت درحال رشد و بزرگ که کاربر را توسط روشی خاص و مفید (ارتباط صوتی) با برند مرتبط میکند، بهره بگیرند.

جستجوی صوتی نه تنها سئو را تحت تاثیر خود قرار می دهد بلکه می تواند بر روی رسانه های اجتماعی نیز اثر بگذارد. این موضوع به خصوص در مورد نحوه توسعه محتوا توسط بازاریابان و برندهاست. بیشتر کاربران از جستجوی صوتی برای پرسیدن سوال های خاص استفاده خواهند کرد. به همین خاطر برندها باید کوئری های مرتبط را پیگیری کنند و سعی نمایند این کوئری ها را در استراتژی محتوایی خود بگنجانند. همانطور که کاربران بیشتری به جستجوی صوتی روی می آورند، برندهایی که از این روش به نفع خود استفاده می کنند نیز تعامل و ترافیک بیشتری نسبت به قبل به دست خواهند آورد.

علاوه بر این انتظار می‌رود، شبکه هایی همچون اسنپ چت جستجوی صوتی را در اپلیکیشن های خود یکپارچه سازی کنند. آن ها تنها قابلیت جستجوی خود را با قابلیت Our Story’ توسعه داده اند که به کاربران اجازه می دهد به راحتی داستان های اسنپ چت را در این ناحیه پیدا کنند. اسنپ چت قابلیتی را آغاز خواهد کرد که به کاربران اجازه می دهد داستان هایش را از طریق جستجوی صوتی به دست آورد.

 

۲٫ایندکس اولیه موبایلی (Mobile-first index)

سال ۲۰۱۸ سالی است که احتمالاً برندها متوجه می شوند  قرار دادن موبایل در اولویت اول مزایای زیادی برای آنها دارد. توجه به دستگاه های همراه آنقدر اهمیت پیدا می کند که به موبایل به عنوان یک پس انداز نگاه شود. همینطور امسال به احتمال زیاد سالی است که گوگل مدل mobile-first index خود را گسترش دهد.

اما اگر گوگل این کار را انجام ندهد، بازهم برندها و کسب و کارها به هر حال باید موبایل را در اولویت اول قرار دهند. اخیراً مطالعه ای نشان داده است که ۵۷ درصد ترافیک وب از موبایل ها می آید. علاوه بر این، تفاوت کاملاً روشنی بین روش رتبه بندی کلمات کلیدی در موبایل و روش آنها در دسکتاپ وجود دارد. در نتیجه محتوای mobile-first برای افزایش شانس دیده شدن در نتایج جستجوی موبایلی لازم و ضروری است.

نحوه کارکرد ایندکس اول موبایل گوگل چگونه است؟

یکی از شیوه‌های پایه گوگل برای رتبه دهی به سایت ها، نسخه‌های دسکتاپ بود ولی با همه‌گیر شدن فناوری در چند سال اخیر اکثر افراد به دلیل سهولت حمل آسان به استفاده از اسمارت فون ها، تبلت ها ترغیب شده‌اند. در نتیجه بیش از نیمی از جستجو های کاربران با استفاده از این دستگاه‌ها صورت می‌گیرد. به همین سبب گوگل معیار رتبه‌بندی سایت ها را بر اساس نسخه‌های موبایل قرار داده است.

سئو

هدف گوگل از این کار فراهم آوردن اطلاعاتی مناسب و مرتبط، محتوای بهتر و مناسب برای کاربران موبایلی است و بر اساس اخبار اعلام‌شده این ایندکس جدید موبایلی که به نام ایندکس اول موبایل گوگل یا Google’s mobile first index شناخته می‌شود. به عنوان ایندکس اصلی گوگل خواهد بود و ایندکس دسکتاپ در آینده با صورت محدود به‌روزرسانی خواهد شد.

چگونه سایت خود را با ایندکس اول موبایل گوگل همگام کنیم؟

در این نوشته پنج شیوه همگام‌سازی سایت را با رویکرد جدید ایندکس اول موبایل گوگل یا Google’s mobile first index بیان خواهیم کرد که می‌توانید با استفاده از این روش ها سایت خود را همگام با گوگل کنید:

    ۳٫رتبه بندی رنک برین گوگل (RankBrain)

سایت خودتان را برای Google RankBrain بهینه سازی کنید.

​مدتی قبل، گوگل الگوریتم RankBrain خود را معرفی کرد.

سئو

و همانطور که مشخص است،  این به روز رسانی یک تغییر بزرگ در بازی سئو به وجود می آورد.

چرا ؟

گوگل RankBrain اولین الگوریتم  ماشین لرنینگ  گوگل است. به عبارت دیگر ، این الگوریتم نحوه تعامل شما با نتایج صفحه اول را اندازه‌گیری می‌کند : ​

سئو

همانطور که میتوانید حدس بزنید، در این الگوریتم هرچه به کاربرها بیشتر توجه کنید، رنک بالاتری خواهید داشت.

البته، بک لینک ها، کلمات کلیدی و دیگر المان های قدیمی سئو، هنوز هم مهم هستند . اما الگوریتم  RankBrain به سرعت جای خود را در میان این المان ها باز میکند.

در واقع گوگل قصد دارد تا الگوریتم RankBrain یکی از سه المان اصلی رتبه بندی برای نتایج باشد.

سئو

(دو المان دیگر کدامند: لینک سازی و محتوا)

​اما سوال اینجاست:

چگونه سایت خود را برای گوگل RankBrain بهینه‌سازی کنیم؟

در اینجا دو نکته  ( تکنیک سئو ) ساده و کاملا قابل پیاده سازی  که در حال حاضر برای  من کارآمد هستند را به شما معرفی میکنم:

اول نرخ کلیک (CTR) ارگانیک سایت را بهبود ببخشید.

گوگل RankBrain تمایل دارد ببیند که بسیاری از مردم روی سایت شما در نتایج جستجو کلیک می‌کنند . ​

​و این امر به  گوگل می‌گوید:

” مردم عاشق این نتیجه هستند.بیایید آن را به بالای صفحه ارتقا دهیم تا راحت‌تر پیدا شود .” ​

سئو

اما اگر مردم روی نتیجه شما کلیک نکنند ؟گوگل سایت شما را مانند سنگ رها می‌کند.

سئو

به همین دلیل است که بهینه‌سازی سایت شما برای CTR ارگانیک بسیار مهم است.

من استراتژی بسیار خوبی دارم که می‌توانید از آن برای بهبود CTR استفاده کنید .​ (به زودی این استراتژی در همین وبسایت درج خواهد شد.)

اما حالا ، اجازه بدهید این یک نکته مفید و مختصر که اخیرا فهمیدم را برای شما بیان کنم:

سئو

یکی از آسانترین روش ها برای به دست آوردن کلیک بیشتر ، اضافه کردن اعداد به تگ عنوان و توضیحات (title and description tag) است.

این یک مثال واقعی از یکی از پست‌های وبلاگ من است : ​

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد آنلاین بیشتر بر روی محتوایی  کلیک می‌کنند که شامل یک عدد باشد. بنابراین وقتی شما یک عدد را در عنوان محتوا ( و در متای توضیحات meta description ) بگنجانید ، می‌توانید به سرعت CTR خودتان را افزایش دهید . ​

حالا، نرخ پرش (bounce rate) و ” زمان ماندگاری (Dwell Time) ” را بهبود دهید .

دوباره همان بحث قبلی اینجا هم صادق است، الگوریتم  Google RankBrain می‌خواهد یک قطعه از محتوای شما را  منتشر کند تا از این طریق رضایت کاربرانش را به دست آورد.

و اگر کاربران سایت شما را پس از ۳ ثانیه ترک کنند (مساله ای که با عنوان نرخ ریزش bounce) چه خواهد شد ؟این یک تجربه کاربری خواهد بود که به گوگل می‌گوید مردم محتوای شما را دوست ندارند . ​

در واقع ، تجزیه و تحلیل من از ۱.۳ میلیون نتایج جستجوی گوگل نشان می دهد که مکان‌های با نرخ پرش (bounce rate) پایین بالاتر از سایت‌های با نرخ پرش بالا قرار دارند :

 

حدس می زنید نتیجه چه می شود؟​ نرخ پرش کمتر رتبه بالا.

​و هرچقدر افرادی که از طریق سرچ به وبسایت شما رسیده اند،  زمان طولانی‌تری  در سایت شما باقی بمانند (چیزی که به عنوان زمان ماندگاری Dwell Time می شناسیم)، رتبه بالاتری خواهید داشت.

​پس:

چگونه به صورت واقعی زمان ماندگاری و نرخ پرش سایت  خودمان  را بهبود بدهیم؟

نکته‌ای که به رتبه‌بندی من کمک می‌کند ، نوشتن مقدمات قانع‌کننده است که مردم را ترغیب به ادامه حضورشان  (یا حتی اقدامی) می‌کند .

سئو

 

با توجه به اینکه اکثر جستجوهای گوگل در حال حاضر روی دستگاه‌های موبایل انجام می‌شوند، امکان خوانایی (بر روی دستگاه های همراه)  برای SEO مهم‌تر از قبل است . ​

۴٫ Snippetهای ویژه و پاسخ های سریع

سئو

محبوبیت snippetهای ویژه رقابت را در بین شرکت هایی که سعی دارند در نتایج صفحات جستجو در Position 0 باشند افزایش داده است. لازمۀ به دست آوردن snippet ویژه در جستجو، ترکیبی از فاکتورهای مختلف است.

بر اساس اعلام وبسایت Stone Temple Consulting تقریباً ۳۰ درصد از درخواست های جستجوی آزمایشی snippetهای ویژه نشان میدهند. و همین، نیاز به یک استراتژی برای چگونگی بهینه کردن محتوای سایت به منظور رسیدن به استانداردهای گوگل در snippetهای ویژه را به وجود میاورد.

لیست ها، جداول و نمودارها کم کم محبوبیت بیشتری پیدا میکنند درحالی که اینها برای ساخت محتوایی با فرمت پرسش و پاسخ (Q&A) نیز مناسب هستند؛ همچنین این اقدام، کار استخراج محتوای صحیح برای نشان دادن به عنوان snippet ویژه را برای گوگل راحت میکند.

یک بخش جذاب دیگر که میتوان به عنوان یکی از ترند های سئو در سال  ۲۰۱۸ روی آن تمرکز کرد، بهینه سازی snippetهای ویژه برای جستجوی صوتی است. در واقع این مورد، ترکیب دو ترند در مارکت جستجو و سئو می باشد که این ترکیب میتواند یک فرصت عالی به شرکت ها بدهد تا در رتبه اول SERP حضور داشته باشند. در این مورد، باید تغییرات صورت گرفته در درخواست های جستجو در نظر گرفته شود و همچنین بر روی زبان طبیعی و کلمات کلیدی طولانی تر تمرکز شود.

یک راه مشابه برای رسیدن به رتبه اول SERP، ایجاد محتوایی است که نقش پاسخ سریع را داشته باشد. Google’s Answer Box یک نوع بهبود یافته از snippet ویژه است که تمایل دارد سوال را به صورت جذاب تری پاسخ دهد. این جعبه بیشتر ساختار “چگونه” یا“چه چیزی” را دنبال میکند و در واقع، این تلاش گوگل است تا از هدف جستجو برای سازمان دادن به نتایج جستجو از طریق یک راه مفید تر استفاده کند. مشاهده شده است که نتایجی که در این جعبه یا کادر قرار دارند، به CTR 32.3 درصد میرسند.

در این حالت شرکت ها نیاز پیدا میکنند تا بیش از پیش درمورد هدف و قصد جستجو آگاهی پیدا کنند. همینطور آنها باید بدانند برای ظاهر شدن در کادر پاسخ گوگل چگونه محتوای خود را بهینه نمایند. بنابراین یک استراتژی کادر پاسخ که به دقت ایجاد شده باشد، میتواند اتوریتی سایت و حتی Conversion برند را افزایش دهد.

     ۵٫ کیفیت لینک مهمتر از کمیت آن است

کیفیت لینک ها (Links Quality) بیشتر از تعداد آنها اهمیت دارد. وقتی می خواهید در مقالات سایت خود لینک هایی تعریف کنید، به تعداد آنها فکر نکنید بلکه فقط کیفیت آنها برایتان مهم باشد. در صورتی که می خواهید در محتوای خود لینک خارجی به دامین های دیگر بدهید، سعی شود دامین های معتبر و پربازدید را درنظر بگیرید. با استراتژی “سئوی کلاه سفید” پیش بروید نه “سئوی کلاه سیاه” !

سئو

 

     ۱-۵ استفاده از لیست های “بهترین های” برای پیدا کردن موقعیت های فوق العاده لینک سازی

​این یکی از ترفندهای مورد علاقه همیشگی من در سئو بوده است.

​اگر شما زیاد لینک سازی انجام دهید، می دانید که داشتن لیستی از بلاگ های با کیفیت و موقعیت بالا، مثل سرمایه گذاری در بانک است.

چیزی که احتمالا  شما نمیدانید این است که وبلاگ نویسان در جایگاه شما، این فهرست‌ها را برای شما در قالب پست های  ” بهترین های” ایجاد می‌کنند . ​

​پستهای بهترین ها به سادگی بهترین بلاگ های یک صنعت خاص را فهرست میکنند

چگونه می‌توانید این پست‌های بهترین ها را پیدا کنید؟

از این رشته جستجو استفاده کنید :

​”[کلیدواژه] بلاگ هایی که باید پیگیری کنیم”

​”بهترین پست [کلیدواژه] ۲۰۱۸″

“بالاترین بلاگ های [کلیدواژه]​​​​​​​ که باید پیگیری کنیم” + “۲۰۱۸”​

​برای مثال، من یک جستجوی سریع برای ” fitness blogs to follow” (وبلاگ های زیبایی اندام که باید پیگیری کنیم) انجام دادم:

سئو

من این لیست متشکل از ۲۵ وبلاگ عالی را در فضای تناسب اندام پس از ده ثانیه جستجو پیدا کردم : ​

سئو

این ۲۵ بلاگ مکان‌های مناسبی دسترسی سریع شما در دفعه بعد هستند برای اینکه شما محتوای خودتان را ترویج دهید یا ارتباط بلند مدت بسازید.

   ۶٫ بهینه سازی فنی سئو

در بهینه سازی فنی سئو موارد زیادی میتواند مورد بحث قرار بگیرد اما در این متن چند مورد از این موارد را اشاره میکنیم و برای آشنایی بیشتر در پست های بعدی بیشتر با توجه به علاقه شما دوستان عزیز کار میکنیم.

۱-Structured Data در گوگل وبمستر

سئو

اگر گوگل متوجه کد نشانه گذاری در سایت شما شود می تواند آنها را به rich snippets سایت شما اضافه کند.برای مثال rich snippets یک رستوران می تواند میانگینی از تعداد بازدیدکنندگان و یا رنج قیمت ها باشد.شما برای اضافه کردن این کدهای نشانه گذاری می توانید از فرمتهای schema.org مثل Microdata و RDFویا شیوه های دیگر مثل Microformats. استفاده کنید.همچنین می توانید از Data Highlighter گوگل وبمستر نیز استفاده کنید.صفحه ی Structured Data در گوگل وبمستر به شما اطلاعاتی راجب دستورالعمل های ساخت یافته که گوگل قادربه کشف آن در سایت شما است ، می دهد.و همچنین پیام های خطایی در صفحه نشانه گذاری که مانع از نمایش rich snippet سایت شما می شود را نمایش می دهد.

Data Highlighter  چیست ؟

Data Highlighter ، ابزار گوگل وبمستر است که الگوی داده ها و اطلاعات در سایت شما را به گوگل می فهماند.شما به راحتی می توانید از data highlighter برای تگ کردن داده های سایت خود استفاده کنید.سپس گوگل می تواند اطلاعات سایت شما را جذاب تر و به شیوه ای نو در نتایج جستجو ویا در Google Knowledge Graph نمایش دهد.
برای مثال،اگر سایت شما شامل لیستی از حوادث است، می توانید برای تگ کردن آن اطلاعات (نام، منطقه جغرفیایی، تاریخ و نظیر آن) از Data Highlighter استفاده کنید.با این کار بار دیگر که گوگل سایت شما را بررسی می کند، این اطلاعات در غالب rich snippet در نتایج جستجوی صفحات سایت شما پدیدار می شود.

Data Highlighter فقط می تواند به صفحاتی دسترسی پیدا کند که توسط گوگل بررسی شده باشد.اگر گوگل به صفحات سایت شما هنوز دسترسی پیدا نکرده است و یا مثل صفحاتی که بعد ازفرم sign in قرار دارند نمی تواند به آنها دسترسی پیدا کند ، نمی توان از Data Highlighter برای اینگونه صفحات استفاده کرد.
تصویر زیر مثالی از یک صفحه می باشد که از Data Highlighter استفاده کرده است.

موارد دیگه ای از قبیل سایت مپ و فایل robot.txt

….

  ۷٫ هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هم اکنون درحال ایجاد تغییر در روش رتبه بندی نتایج جستجو هستند. همچنین یادگیری ماشین میتواند انجام عمل جستجو را تسهیل ببخشد و به کاربران در یافتن نتایج متنی با کیفیت تر کمک کند.

همچنین انتظار میرود RankBrain گوگل یا دیگر الگوریتم یادگیری عمیق آن، بر چشم انداز حوزه جستجو تأثیر بگذارند. اغلب دادن اطلاعات به RankBrain گوگل برای سئو کمی ترسناک و تهدیدآمیز به نظر می آید؛ البته واژه بهینه سازی هوش مصنوعی نیز به میزان کافی در این مدت استفاده شده است.

اما همانطور که Dan Taylor در نگاه جامعی به سئو و RankBrain گوگل توضیح داده است، راه مشخصی برای بهینه سازی برای RankBrain وجود ندارد؛ هرچند شیوه ها و عادات جستجو نیز مرتبط تر از همیشه هستند.

البته ما منتظر تغییرات زیادی در ۲۰۱۸ هستیم و تصمیم گوگل در زمینه هوش مصنوعی نیز روشن کرده است که نوآوری های بیشتری نیز در راه است.

 ۸- افزایش نرخ کلیک طبیعی در موتور های جستجوگر

منابعی که ترافیک وب‌سایت شما از سوی آن‌ها ایجاد می‌شود آن‌قدر زیادند که شما را در تشخیص اینکه کدام‌یک بهتر عمل کرده‌اند و کدام‌یک عملکرد ضعیف‌تری داشته‌اند با مشکل مواجه می‌کنند.

تنها کاری که باید انجام دهید، استفاده از تعدادی ابزار و راهکار خاص برای ایجاد ترافیک است. به‌این‌ترتیب می‌توانید به‌راحتی تشخیص دهید که کدام منابع ترافیکی و ابزارهای تبلیغاتی برای شما سودمندتر بوده‌اند. در ادامه، طی هفت گام اصلی راهکارهایی که به شما کمک می‌کنند منابع اصلی ترافیک خود را پیدا کنید، و اقداماتی که باید پس از شناسایی آن‌ها انجام دهید را به شما معرفی می‌کنم:

 به قانون ۲۰/۸۰ پایبند باشید

قانون ۲۰/۸۰، اصولاً به این معناست که ۸۰% از نتایج مطلوب معمولاً حاصل ۲۰% از فعالیت‌هاست. این قانون در مورد ایجاد ترافیک نیز صدق می‌کند: همیشه بیشترین میزان ترافیک و بازگشت سرمایه از سوی تعداد اندکی از منابع به‌سوی وب‌سایت شما هدایت می‌شود.

کلید موفقیت این است که بر روی این ۲۰ درصد تمرکز کنیم و از بقیه عمداً چشم بپوشیم.

برای مثال وب‌سایت StumbleUpon را در نظر بگیرید:  اگر نتایج سه مقیاس اندازه‌گیری شده از سوی این وب‌سایت به‌قرار زیر باشد:

 • ۵,۷۸۳ بازدیدکننده
 • ۰:۱۶ ثانیه مدت حضور در صفحه
 • ۳ تبدیل

سئو

با یک محاسبه‌ی ساده متوجه می‌شویم که نرخ تبدیل ایجادشده از سوی این وب‌سایت بسیار پایین است: ۰٫۰۵ درصد!

بر اساس این اعداد، واضح است که سرمایه‌گذاری روی این وب‌سایت تنها هدر دادن وقت و هزینه است.

۹٫با ویدئو همه چیز را پشت سر بگذارید 

از فایل های ویدئویی (video)، صوتی (audio) و پادکست (podcast) استفاده کنید:

گوگل تاکید ویژه ای روی زمان سپری شده کاربران در سایت دارد. پس اگر در مقالات سایت از المان هایی مانند ویدئو، صوت و پادکست بهره ببرید، می توانید کاربران را به ماندن در صفحات وب سایت تشویق کرده و فاکتور average session duration بازدیدکنندگان را افزایش دهید. نیاز است تا مقالاتی با تعداد کلمات بالا (حداقل ۲۰۰۰ کلمه) تولید کنید و المان های تصویر، اینفوگرافیک، صوت و پادکست را در آن درج کنید.

 ۱۰٫ ux (تجربه کاربری)

تجربه کاربری نیز در سال ۲۰۱۸ یکی از موارد مهم برای سئو خواهد بود. گوگل هم کاملا این قضیه را روشن کرده است که اولویت با کاربر است و این اهمیت باید سایت ها را مجبور کند تا UX بهتری به بازدیدکنندگان خود ارائه دهند.

طبیعتاً UX خوب میتواند منجر به ارتباط و تعامل بیشتر کاربر با صفحاتی که بازدید میکند شود. این کمک میکند تا موتورهای جستجو متوجه شوند که کدام صفحات برای افراد کاربردی و بهتر هستند و به همین ترتیب موتور جستجو میتواند نمایش این صفحات را برای دیگران نیز در اولویت قرار دهد.

اولین قدم مانیتور کردن سرعت سایت است؛ یعنی بررسی سرعت خواندن و ساختار ناوبری آن تا بتوان متوجه شد که چگونه میتوان از طریق تغییرات مناسب، سرعت سایت را بهبود بخشید. نگاه دقیق به عادت های مرورگری بازدیدکنندگان سایت نیز میتواند دید بهتری ارائه کند. برای مثال، اگر بازدیدکنندگانی  که از طریق جستجوی مستقیم به وب سایت شما وارد می شوند،  تنها ۳۰ ثانیه در سایت بمانند، احتمالاً بدان معناست که محتوا یا UX شما مناسب نیست و به Conversion سایت آسیب وارد میکند.

علاوه بر این، هرچه استفاده افراد از موبایل در دنبال کردن محتوا های مورد علاقه شان بیشتر می شود، این نیاز بیشتر حس می شود که UX طوری طراحی شود تا برای همه دیوایس ها مناسب باشد. هرچه سئو بیشتر به سمت تجربه مرتبط و شخصی سازی شده میرود، تجربه کاربری تبدیل به کلیدی میشود که ترافیک جستجو را از طریق ساخت مخاطبان engage شده، نگه میدارد.

 

سه رکن اصلی سئو

 

 

۱-محتوا

محتوای یک سایت زمانی اهمیت زیادی دارد که به رتبه بندی در سال ۲۰۱۸ برسد. در واقع، اهمیت این موضوع به طور چشمگیری افزایش یافته است. این روزها محتوا بسیار اهمیت دارد و استفاده از نرم افزار برای تولید محتوای کیفیت پایین دیگر به کار نمی آید. امروزه محتوای شما باید بسیار عالی باشد. باید چیزی بر دانسته های بازدید کننده بیافزاید و ارزش های بازدید کننده را درگیر کند. هرچقدر مشارکت بیشتر باشد، کاربران بیشتری آن محتوا  را به اشتراک خواهند گذاشت، و به نوبه خود، رتبه آن بهتر خواهد شد. با جدیدت روی محتوا سرمایه گذاری کنید و شاهد سودآوری آن باشید.

۲- اعتبار سایت (Authority)

اتوریتی  به کیفیت و حجم لینک های ایجاد شده در طول زمان مربوط است.هرچقدر اختیار یک وب سایت بیشتر باشد، به لینک های بیشتری می تواند برسد.اعتبار دامنه (DA) و امتیاز دامنه (DS) دو روشی هستند که این شرکت ها مقدار اختیار یک دامنه را تعیین می کنند. با این حال، هیچ امتیازی در همان لحظه به حساب شما نمی آید و هر گونه تغییر یا پیشرفت در سئو شما ممکن است هفته ها یا ماهها طول بکشد تا نتیجه بدهد.

۳-عمر ایندکس شدن (Indexed Age)

سن و زمان ایندکس شدن بسیار مهم است درحالی که قطعا دیگر عوامل نیز از ابتدا همانند زمان سئو مهم هستند.عمر دامنه و کیفیت لینک های ایجاد شده و همچنین محتوای به کار رفته یک آمار مهم در رتبه بندی سایت شما به حساب می آید.همه این موارد در طول زمان و به مرور اتفاق می افتد و شما نمیتوانید در آن عجله کنید.

 

 

۱۵ قانون ساده سئو

 

 یادگیری قواعد و قوانین سئو و بهینه سازی وب سایت در سال ۲۰۱۸

۱- سرعت لود وب سایت خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آنرا بهبود بخشید:

سئو

با استفاده از ابزار گوگل Page Speed Insights می توانید سرعت صفحات سایت خود را چک کنید. با بهبود سرعت لود صفحات وب سایت خود احتمال نمایش وب سایت تان را در نتایج موتور جستجوی گوگل افزایش داده اید.

همچنین می توانید سرعت وب سایت خود را بوسیله ابزارهای رایگان و معتبری مانند GTMetrix و Varvy و Pingdom چک کنید. در زیر لیستی از فاکتورهای افزایش سرعت لود وب سایت را آورده ایم.

فاکتورهای افزایش سرعت لود وب سایت:
 • کاهش زمان پاسخ سرور به درخواست http ارسالی از سمت مرورگر کاربر.
 • حذف بلاک بودن رندر فایل های css و js (Render-Blocking CSS & JS)
 • استفاده از کش مرورگر برای افزایش سرعت لود المان هایی که یکبار در مرورگر کاربر لود شده اند (Leverage Browser Caching).
 • مینی فای کردن فایل های html و js و css در صورت امکان (minify: کوچک سازی و کم کردن حجم)
 • فعال کردن فشرده سازی GZip
 • بهینه سازی تصاویر وب سایت بوسیله ابزارهای آنلاین مانند tinypng.com

۲- استفاده از CDN (Content Delivery Network: شبکه تحویل محتوا) به منظور دریافت سریع منابع:

سئو

بکارگیری شبکه های تحویل محتوا (CDN) مانند آمازون (Amazon’s Cloudflare) تاثیر بسزایی در سرعت ارائه منابع وب سایت (مانند فایل های کتابخانه bootstrap) به کاربران سایت دارد. اهمیتی ندارد که آن کاربر از لحاظ جغرافیایی در کجا قرار دارد. روش کار CDN ها بدین صورت است که منابع سایت را روی چندین سرور در نقاط مختلف دنیا پخش می کند و برای بازدیدکنندگان آن سایت ، منابع موردنیاز را از نزدیکترین سرور به کاربر تحویل می دهد.

۳- محتوای مناسب و مفید تولید کنید تا ارزشی به سایت تان اضافه کند:

حتما محتوای مناسب تولید کنید و سعی نکنید میانبر بزنید. قابلیت موتور جستجوی گوگل برای تشخیص محتوای خوب از بد ماه به ماه در حال پیشرفت می باشد. محتوای عالی باعث می شود کاربران با سایت شما تعامل بیشتری داشته باشند و مقالات شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. بطور کلی هنگام تولید محتوا برای سایت به نکات زیر توجه کنید.

معیارهای سئوی محتوای وب:
 • سعی کنید مقالات سایت تان کمتر از ۲۰۰۰ کلمه نداشته باشند.
 • پروفایل لینک (Link Profile) بهینه ایجاد کنید که شامل لینک های داخلی (internal links) و لینک های مرتبط خارجی (outbound links) باشد.
 • تمام منابع و گزارشات و آمار واقعی را در مقالات خود بیان کنید.
 • محتوای مقالات را به زبان ساده بیان کنید تا برای تمام کاربران قابل فهم باشد.
 • مطمئن شوید که از تصاویر مرتبط و با کیفیت بعنوان تصاویر اصلی مقالات سایت خود استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی بصورت صحیح استفاده کنید و مراقب باشید بطور افراطی از keywords استفاده نکنید (keyword stuffing)
 • محتوایی برای سایت تان تولید کنید که بصورت راهنما و دستورالعمل باشد و مشکلی را حل کند.
 • محتوا را برای کاربران سایت تان تولید کنید و بصورت طبیعی و زبان گفتاری ساده بیان شود، همچنین توجه داشته باشید که ساختار مورد علاقه موتورهای جستجو را نیز رعایت کرده باشید.

 

۴- مطمئن شوید قالب سایت تان ریسپانسیو (واکنش گرا:responsive) باشد:

سئو

کاربرانی که از طریق دستگاه های موبایل خود در گوگل جستجو می کنند روز به روز در حال افزایش هستند و اهمیت نمایش صحیح یک وب سایت در موبایل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین توجه زیادی به موضوع ریسپانسیو بودن قالب سایت و نیز قابل استفاده بودن آن (usability) داشته باشید.

طبق گزارش وب سایت SearchEngineLand در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰ درصد کاربران از طریق موبایل وارد سایت ها شده اند. پس زمان لازم را جهت بررسی واکنش گرا بودن سایت تان صرف کنید و آنرا در تمام مرورگرها و دستگاه ها چک کنید.

برای داشتن یک قالب ریسپانسیو بطور کلی دو راه وجود دارد. اول اینکه خودتان از ابتدا html و css قالب سایت را تعریف کنید (پیاده سازی قالب ریسپانسیو توسط مدیاکوئری های css) دوم اینکه از فریم ورک های css موجود مانند bootstrap و یا foundation استفاده کنید.

سئو

۵- روی بهبود تجربه کاربری (ux: user experience) سایت خود تمرکز کنید:

تجربه کاربری خوبی را برای بازدیدکنندگان سایت خود فراهم کنید. بدین معنی است که استفاده از سایت و نیز جابجایی (navigate) در آنرا برای کاربران سهل و آسان نمائید. امکان جستجو در محتویات سایت را برای کاربران مهیا کنید. در این زمینه چند پیشنهاد مطرح می کنیم.

پیشنهاداتی برای بهبود تجربه کاربری سایت:
 • نوار راهبری (breadcrumb) را در صفحات سایت خود درج کنید.
 • یک جستجوی سریع را برای سایت فراهم کنید.
 • بیش از حد از المان های گرافیکی در سایت استفاده نکنید.
 • منوی اصلی سایت را بصورت خوانا و واضح طراحی کنید.
 • تمام مقالات و محتویات سایت خود را فهرست بندی (categorized) کنید.
 • از استفاده بیش از حد از پیغام های popup اجتناب کنید.

سئو

۶- از فایل های ویدئویی (video)، صوتی (audio) و پادکست (podcast) استفاده کنید:

گوگل تاکید ویژه ای روی زمان سپری شده کاربران در سایت دارد. پس اگر در مقالات سایت از المان هایی مانند ویدئو، صوت و پادکست بهره ببرید، می توانید کاربران را به ماندن در صفحات وب سایت تشویق کرده و فاکتور average session duration بازدیدکنندگان را افزایش دهید. نیاز است تا مقالاتی با تعداد کلمات بالا (حداقل ۲۰۰۰ کلمه) تولید کنید و المان های تصویر، اینفوگرافیک، صوت و پادکست را در آن درج کنید.

۷- استفاده از معنای ضمنی (Latent-Semantic) برای کلمات کلیدی:

ایندکس معنای ضمنی (Latent Semantic Indexing: LSI) یک تکنولوژی جدید از گوگل می باشد که در جستجوی هامینگ‌برد (Hummingbird search) از آن استفاده می کند.LSI این قابلیت را دارد که محتواهای مرتبط با عبارت سرچ شده کاربر را به او نمایش دهد. بعنوان مثال عبارت “make money online” به دهها طریق مختلف می تواند توسط کاربران جستجو شود. مثلا “generate cash on the internet” یا “earn an income on the web” .

گوگل متوجه می شود که این عبارات مشابه هم هستند. پس در کلمات کلیدی مقالات سایت خود از عبارت مشابه با مفهوم یکسان نیز استفاده کنید اما مراقب باشید دچار keyword stuffing نشوید.

۸- ایجاد لینک های خارجی مرتبط (relevant outbound links) در محتوا:

لینک های خارجی اهمیت دارند. نیازی نیست درباره follow یا nofollow کردن اینگونه لینک ها نگران باشید. سعی کنید در هر مقاله لینک های مرتبط را از وب سایت های دیگر قرار دهید تا کاربر بتواند برای مطالعه بیشتر به آنها مراجعه کند و روند تکمیل اطلاعات خود را ادامه دهد. بهتر است حداقل دو یا سه لینک به منابع خارجی در هر مقاله تان وجود داشته باشد.

۹- بیشتر روی کیفیت لینک ها تمرکز کنید تا کمیت آنها:

کیفیت لینک ها (Links Quality) بیشتر از تعداد آنها اهمیت دارد. وقتی می خواهید در مقالات سایت خود لینک هایی تعریف کنید، به تعداد آنها فکر نکنید بلکه فقط کیفیت آنها برایتان مهم باشد. در صورتی که می خواهید در محتوای خود لینک خارجی به دامین های دیگر بدهید، سعی شود دامین های معتبر و پربازدید را درنظر بگیرید. با استراتژی “سئوی کلاه سفید” پیش بروید نه “سئوی کلاه سیاه” !

۱۰- از وب سایت های معتبر برای بازاریابی محتوای خود استفاده کنید:

در قوانین سئوی ۲۰۱۸ توصیه شده است محتوای خود را توسط دامین های معتبر و با authority بالا مانند Quora ، Linkedin و Medium بازاریابی کنید. بدین صورت که اگر مقاله ای را در وب سایت خود منتشر کرده اید، آنرا در شبکه های اجتماعی معتبر بازنشر دهید و اکر هنوز آن مقاله را در سایت خود منتشر نکرده اید، می توانید پس از عضویت رایگان در وب سایت های مذکور، محتوای موردنظر خود را در آنها نشر دهید و در آن لینکهایی به سایت خود بدهید.

۱۲- تولید مقالات راهنما و آموزش های قدم‌به‌قدم بهمراه call-to-action:

آقای Roland Frasier یکی از دیجیتال مارکترهای معروف، در وب سایت DigitalMarketer تاکید زیادی روی مقالات مفصل و طولانی دارد و در بلاگ خود غالبا مقالات طولانی منتشر کرده است. به اینگونه مقالات و محتواها، Massive Value Posts (MPVs) می گویند. مقالات MVP مانند مقالات کلاسیک دارای ۶۰۰ یا ۸۰۰ کلمه نمی باشند. بلکه حداقل ۲۰۰۰ کلمه را شامل می شوند. در برخی موارد محتواهایی با ۵۰۰۰ کلمه نیز مشاهده می شوند.

هر اندازه تعداد کلمات یک مقاله بیشتر باشد، زمان سپری شده کاربر در سایت نیز افزایش می یابد (در واقع افزایش  Engagement کاربر). همانطور که قبلا ذکر کردیم، در الگوریتم های جدید گوگل، average time on page (متوسط زمان در صفحه) اهمیت ویژه ای دارد. به بیان ساده: اگر ده مقاله MPV در سایت خود منتشر کنیم بهتر است از صد مقاله با ۶۰۰ کلمه!

سئو

۱۳- از انجام تقلب و ترفندهای غیرمجاز اجتناب کنید:

از کارهای متقلبانه و ترفندهای موذیانه دوری کنید. سعی کنید محتوای مناسب تولید کنید و بطور طبیعی در سرچ گوگل بالا بیایید!

۱۴- استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی برای دریافت لینک:

بطور قطع، شبکه های اجتماعی (social medias) مانند فیسبوک، توییتر، لینکدین و… می توانند ترافیک زیادی را به سمت سایت ما روانه کنند. در صورتی که بدرستی پیاده سازی شده باشند. استفاده اصولی و غیرتجاری از شبکه های اجتماعی می تواند نتایج خوبی برای سایت ما بهمراه داشته باشد. بدون آنکه موضوع مقالات سایت مهم باشد (سایت تفریحی و سرگرمی، سایت آموزشی و…)

۱۵- از اینفلوئنسرها (influencer) برای بهبود نتایج بازاریابی خود بهره ببرید:

برای ارتقاء محتوای وب سایت خود در نتایج موتورهای جستجو (SERPs: Search Engine Result Pages) می توانید از افراد تاثیرگذار (Influencer) استفاده کنید. افرادی که اطلاعاتی از کسب و کار شما دارند و همچنین بازار را خوب می شناسند محتوای شما را در فضای مجازی مانند فیسبوک و اینستاگرام تبلیغ می کنند و باعث جذب فالورر می شوند. این روش بخصوص اگر کسب و کار شما در ابتدای راه است می تواند موثر باشد.

بعنوان مثال سعی نکنید کاربران را Redirect کنید و یا اینکه با مخفی کردن بخش هایی از محتوای سایت خود (Cloaking Content)، موتورهای جستجو را گول بزنید. اگر واقعا قصد دارید در مسابقه سئو برنده بازی باشید، فکر خود را از انجام تقلب و حقه دور کنید. اگر تقلب کنید، اعتماد گوگل و همچنین کاربران به سایت تان را از دست خواهید داد.

سئو

 

 

۷ نکته که در سئو باید از آن اجتناب شود!

 

 • تکرار مصنوعی کلمات کلیدی
 • هرزنامه نظرات
 • لینک های غیر طبیعی
 • تجربه کاربری ضعیف
 • محتوای تکراری
 • تبلیغات بی مورد درون سایت
 • متن متناسب با اندازه کادرنباشد!

منابع:
blogkens
backlinko
searchenginewatch
entrepreneur
websima

 

 

پاسخی دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل

پاسخی دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل