مصاحبه با استارتاپ پی‌پینگ در الکامپ ۹۷ تهران

در ادامه مصاحبه های‌ما در نمایشگاه الکامپ ۹۷ تهران، اینبار به پی‌پینگ رسیدیم. اگر مصاحبه قبلی ما با آقای مهدی ظهیری از استارتاپ تیمی را نخوانده اید پیشنهاد میکنیم آن‌را از دست ندهید.

در خدمت دوستمون محمدمهدی باریده، هم بنیان گذار پی‌پینگ هستیم.
آشنایی ما با محمدمهدی باریده هم از فینوا شروع شد. در آنجا تیم پی‌پینگ یکی از قوی ترین همسایه های ما بود و بعد از مدتی تیم پی‌پینگ از فینوا اساس کشی کردند و به دفتر خودشون نقل مکان کردند. براشون آرزوی موفقیت میکنیم.

خب! چی شد که پی‌پینگ شروع شد؟

اوایل سال ۹۴ بود که سعید و مسعود مشهدی با ایده صندوق قرض الحسنه خانگی به تهران امدند تا بتوانند نرم افزاری ایجاد کنند. اون‌ها وارد شتابدهنده آواتک شدند ولی به مرور زمان ایده شان تغیر کرد و به شبکه مجازی قرض الحسنه خانگی تبدیل شد. با گذشت سه ماه و نیم، من هم عضو تیم شدم و باهم شروع به توسعه کسب و کارمان کردیم و بعد از پنج ماه و ده روز فهمیدیم که کسب و کارمون قابل پیمودن نیست. به این دلیل که مباحث قانونی زیادی تعریف نشده بود، و این که ما در حوزه شبکه اجتماعی قرض الحسنه کار میکردیم و افراد میتوانستند به دوستانشان مبالغی قرض بدهند. ولی مشکلات اصلیِ عدم اعتماد به ما، بحث بازگشت مبالغ بود برای کسانی که وام میگیرند، بتوانند وامشان را به موقع بازگردانند. بنابر ابن ما کارمان را در آواتک شروع کردیم.

شما در آواتک بودید؟

بله تقریبا یک ماه مانده به آن بود که پی‌پینگ را آغاز کنیم. کار اصلی که انجام میدادیم این بود که به افراد اجازه میدادیم به جای اینکه شماره کارتشان را به یکدیگر دهند، صفحه دریافت پول شخصی داشته باشند. یعنی در سایت ما ثبت نام کنند و به جای شماره کارت، نام کاربری خود را بدهند.

مزیّتی که داشت این بود که کسانی که درفضای مجازی کار میکردنند دیگر نیازی به فرستادن شماره کارت نداشتند. در آن زمان برای کارت به کارت کردن حتماً میبایست به ATM (دستگاه خودپرداز) میرفتند و مثل الان گستردگی در راه های پرداخت نبود. مشکلی که وجود داشت این بود که دلیل واریز پول مشخص نمیشد! در پی‌پینگ شخص پرداخت کننده برای محصول یا خدمتی که گرفته بود فاکتوری دریافت میکرد. ما در واقع برای مشتریانمان امنیّت ایجاد کردیم.

در ابتدا ما با صفحه پرداخت شخصی کارمان را شروع کردیم، بعد سرویس درخواست پول ایجاد کردیم و بعد از آن به کسب و کارهای بزرگ تر سرویس دادیم. مثل آیتم های مالی و ابزار ها و بعد ربات های تلگرام و فروشگاه های اینترنتی که افراد بتوانند سیستم دریافت وجه کنترل شده تر و بهتری داشته باشند.

بزرگترین چالش شما در پی‌پینگ چیست؟

ما در پی‌پینگ چند مسئله داریم. یکی اینکه ما پلتفرم پرداخت هستیم و در کارمون نو آوری داریم و همواره درحال ارئه دادن خدمات هستیم؛ ولی مثل بانک ها جا نیفتادیم و اتفاقی که رخ میدهد این است که ما را هنوز به عنوان پلتفرم نشناخته اند. اگر پرداختی از طریق سیستم ما انجام شود مارا هم بخشی از آن پرداخت می‌شناسند! این موضوع ایرادات بسیاری دارد. برای مثال اگر پول بابت مورد نامناسبی پرداخت بشود، کسی بانک را مقصر نمیداند و فقط آن افرادی که مستقیما در معامله دست دارند مقصر هستند. چرا که بانک فقط یک پلتفرم سرویس دهی است و از جزئیات ماجرا خبری ندارد. اما ما را چون که کار جدیدی را راه انداخته ایم به عنوان پلتفرم نمی‌شناسند و در یک پرداخت غیر قانونی پی‌پینگ را هم شریک جرم حساب میکنند!

از لحاظ قانونی مشکل دیگر دسترسی های بانکی بود که وضعیت درستی نداشتیم. تنها راه ارتباطی ما سالیان سال فقط یک API ساده بوده. تنها در این یکی دوسال اخیر API ها پیشرفته در اختیار ما قرار گرفته است.

قانون بهتر شده یا سختگیر تر شده است؟ چه قانونی نیاز است؟

رگولاتوری ما که بانک مرکزی است و به ما چارچوب فعالیت داده است نه مجوز. مجوز دری است که باز و بسته میشود اما چارچوب فعالیت مشخص میکند که ما در چه حیطه ای میتوانیم فعالیت داشته باشیم. داشتن مجوز باعث میشود که محدود نشویم.

گفتید که در آواتک بودید، بعد از آن به صورت ریموت کار میکردید؟

بله. ما در پنج شهر در پی‌پینگ به صورت ریموت کار میکردیم.

در آن زمان چند نفر بودید؟

تیم پی‌پینگ اون موقع هفت نفره بود. دونفر از مشهد، یک نفر از تهران، یک نفر بوشهر و یک نفر هم کرج

ریموت کار کردن چطور بود؟

خوب بود و خوش گذشت! کارهامون مشخص بود و جلو میرفت. بعد از اون پی‌پینگ وارد فینوا شد و تا آخر سال ۹۵ بودیم تقریبا از شهریور شش ماه و دو ماه نبودیم و دوباره بازه نُه ماهه بودیم.

الان چند نفر هستین؟

ما الان در پی‌پینگ حدود ۱۷ نفر هستیم.

تیم پی‌پینگ :علی روشن روان، محمد گنجی، سعید مشهدی، نیما شفیع زاده، کمیل بلوچی، محمد مهدی باریده، مسعود مشهدی
ایستاده از راست:علی روشن روان، کمیل بلوچی، نیما شفیع‌زاده، محمد گنجی
نشسته از راست:سعید مشهدی، محمدمهدی باریده، مسعود مشهدی (عکس از احسان میرآبادی)

 

بعد از فیلترینگ اوضاع پی‌پینگ چطور شد؟ ریزش هم داشتید؟

قطعا داشتیم! موضوع اصلی در پرداخت اینترنتی، وجود اطمینان به پلتفرم پرداخت است، وقتی که فیلتر میشویم دوباره باید اطمینان مشتریانمان را جذب کنیم.

در حال حاضر در الکامپ هستیم سرویس جدیدی را برای ارائه دارید؟

بله. در الکامپ امسال سرویس فاکتور آنلاین به صورت رسمی رونمایی کردیم که میتواند با دیگر کسب و کار ها هماهنگ شود.
اولا سرویس فاکتور آنلاین به این صورت است که افراد و کسب و کار ها برای خدمات و هر محصولی دارند فاکتور تهیه کنند و اگر نخواهند میتوانند API های مارا داشته باشند. اگر باز هم نخواهند میتوانند از نرم افزار ما استفاده کنند که به پوز وصل میشود و حتی میتوان در آن مواقع آفلاین پرداخت را انجام دهند.

چشم اندازتون چیه؟

در حوزه فاکتور آنلاین و API را به صورت باز گذاشته ایم و افراد و کسب و کار ها میتوانند استفاده کنند.

خیلی ممنون از دوست خوبمون محمدمهدی باریده بابت اطلاعات خوبی که درباره استارتاپ خوبشون، پی‌پینگ در اختیار ما گذاشت.

پاسخی دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − هشت =

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل

2 دیدگاه ها
  1. حسن میگوید

    سلام
    آیا گوگل آنالیتیکس آی پی کاربران سایت رو در اختیار مدیر سایت قرار میده ؟

  2. mehdifani میگوید

    سلام.آموزش دقیقی بود. ولی بهتره قبل از اجرای اون یک view جدید بسازیم تا فیلتری که اعمال میشه رو ، روی اون تعریف کنیم. اینطوری به دیتای کلی هم دسترسی داریم که ممکنه بعدا بهش نیاز داشته باشیم. در واقع منظورن اینه که اول یک view بسازیم و بعد برای اون فیلتر آی پی رو تعریف کنیم.

پاسخی دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل