موز و الکسا، بهترین ابزارهای آنالیز ترافیک سایت و دامنه

در این پست میخوایم با ابزار سئو بیبشتر آشنا بشیم بدانیم از نظر سئو و ابزار سئو سایت ما در چه وضعیتی میباشد و از این ابزار برای برسی سایت و بهتر شدن سایت خود از نظر سئو بیشتر استفاده کنیم

Moz Rank چیست؟

moz-rank

موز یکی از مهم‌ترین ابزار های سنجش میان ترافیک و کیفیت دامنه میباشد.

میزان محبوبیت وب سایت در سایت موز از عدد ۱ تا ۱۰ می باشد. با توجه به میزان محبوبیت دامین و محبوبیت صفحات وب برای هر صفحه ای عددی را مشخص و آشکار میسازد و نتیجه لینک های بازگشتی از سایر صفحات اینترنت را مشخص میکند.

عوامل تاثیرگذار بر Moz Rank

۱٫ عناوین صفحات

۲٫ محتویات مرتبط

۳٫ لینک های خارجی و وب سایت های دیگر

۴٫ لنگرهای متنی یا به عبارتی همان برچسب هاُ

ارزش دامنه یا Moz Domain Authority

یکی از مهمترین ابزارهایی که موز در اختیار ما قرار میدهد ارزش دامنه، ازش صفحه و ارزش صفحه و اسپم اسکور (Spam Score) است که از ۰ کمترین میزان و ۱۰۰ بیشترین میزان است.

تعدادی از معیار های ارزش دامنه و اسپم اسکور در موز:

 1. عمر دامنه
 2. تعداد ورودی‌های روزانه سایت
 3. میزان جستجو‌های نام دامنه
 4. میزان بک‌لینک های قدرتمند
 5. حجم محتوای کپی
 6. تعداد لینک‌های موجود در یک صفحه

مشاهده DA و PA و Spam Score در سایت موز رایگان است اما درصورت تهیه اکانت موز پرو میتوانید به ابزارهای بسیار با ارزشی برای بررسی وضعیت سایت و دامنه‌تان دسترسی پیدا کنید.
تهیه اکانت موز پرو با قیمت بسیار مناسب

Compete Rank

JCPenney-Compete-Rank

عددی است که مقدار بازدید های ورودی سایت شما را نمایش می دهد فقط برای وب سایت های بزرگ کاربرد دارد و فقط به طور مستقیم با الکسا رنک (Alexa Traffic Rank) مرتبط است.کامپیت رنک مقدار ترافیک حقیقی وب سایت را نمایش می دهد.مقدار کامپیت رنک ازحدود ۵ میلیون تا ۱ میلیون می باشد و هر چه پایین تر باشد بهتر است، بازدید های تکراری تاثیری بر آن ندارد.

در دسامبر ۲۰۱۶ بعد از ۱۵ سال این سایت فعالیت خود را برای همیشه پایان داد.

Alexa Traffic Rank

الکسا میزان محبوبیت سایت را از روی میزان ترافیک مصرف ها و تعداد بازدید ها نمایش می دهد ، کلمات کلیدی باعث ایجاد ترافیک روی وب سایت شده اند رو نمایش میدهد ،مشخص کردن این که بیشترین بازدید ها کدام سایت بوده است و وب سایت شما برای کدوم منطقه جغرافیایی است.
الکسا رنک بر خلاف پیج رنک رتبه پایین تری داشته باشد بهتر است و میزان محبوبت وب سایت شما بیشتر است.

چند عامل موثر بر الکسا رنک

 1. نام دامنه اینترنتی
 2. کلمات کلیدی مورد جستجو
 3. تعداد لینک ها
 4. تبلیغات وب سایت

الکسا چیست و چگونه کار میکند؟

increase-alexa-ranking

الکسا یک وب سایت آنالایز کننده ترافیک وب سایت ها است و وب سایتها را بر اساس تعداد بازدید کاربران رتبه بندی می کند.

الکسا در سال ۱۹۹۶ توسط Brewster Kahle و Bruce Gilliat پایه گذاری شد
نام الکسا الهام گرفته از Royal Library of Alexandria بزرگترین کتابخانه مصر باستان .

الکسا چگونه کار میکند؟

بی شک یکی از مهمترین ابزارها برای هر مدیر آمار است الکسا هم آمار ارائه میکند، روش کار الکسا ساده است و شاید غیر منصافنه به نظر برسد، ولی آمار الکسا خصوصا در رتبه های زیر ۱۰۰ هزار بسیار به واقعیت نزدیک است و از همین رو مورد توجه وب مستر ها قرار گرفته.الکسا بر اساس بازدید کاربرانی که نوار ابزار الکسا را در مرورگر خود نصب کرده اند، به وب سایتها رتبه می دهد و امکان بررسی آمار و تعدا بازدید کاربرانی که این نوار ابزار را نصب نکرده باشند، ندارد.هر چند الکسا در توصیف خود به سایر منابع نیز اشاره نموده ولی واضح نیست چه منابع دیگری برای الکسا اطلاعات جمع آوری میکنند.به تعبیر دیگر الکسا لیستی از وب سایتهای اینترنتی است که بر اساس ترافیک و تعداد بازدید مرتب سازی شده و اگر وب سایتی در منطقه خود مثلا ایران جزو ۵۰ یا ۱۰۰ وب سایت اول آن نمایش داده شود مشخص کننده ارزش بالای این سایت از لحاظ تجاری نیز خواهد بود زیرا وب سایتهای دیگر سعی می کنند با پیدا کردن سایتهای پر ترافیک از آنها برای دریافت لینک یا نمایش تبلیغات استفاده کنند که موجب افزایش در آمد و ارزش سایتهای پربازدیدخواهدشد.

رتبه ترافیکی الکسا چیست؟

رتبه الکسا یا جایگاه در لیست الکسا بر اساس مجموع بازدیدهای ۳ ماه گذشته از یک وب سایت توسط میلیونها کاربری که تولبار یا نوار ابزار الکسا را در مرورگر خود نصب کرده اند می باشد، به نحوی که کاربری که نوار ابزار را نصب کرده به هر صفحه ای که سر می زند یک مورد بازدید برای آن صفحه از آن سایت ثبت می شود و با توجه به نوع ورود به صفحه، اینکه از جایی لینک شده یا مستقیم وارد شده و … این اطلاعات در الکسا ذخیره می شوند.
در اولین گام الکسا یک میزان Reachظریچ و دوم تعداد بازدید از هر صفحه وب در طول روز را محاسبه می کند و اصل رتبه بندی الکسا بر اساس همین ۲ مورد است.

Reach در الکسا ریچ چیست؟

clip_image002

Reach ریچ میزانی برای اندازه گیری درصد بازدید کل کاربران اینترنت در جهان است
در مثال بالا ریچ کاربران سایت یاهو در یک هفته اخیر کمتر از ۲۰ درصد و در یکماه گذشته بیش از بیست درصد بوده است. و یعنی در ماه گذشته بیش از ۲۰ درصد از کاربران کل اینترنت از سایت یاهو بازدید داشته اند.

بازدید از صفحات در الکسا چیست؟

الکسا تعداد صفحات بازدید شده توسط بازدید کنندگان سایت را pageviews در نظر می گیرد
نکته:چندین بازدید از یک صفحه توسط یک کاربر در طول روز فقط یک بازدید محاسبه خواهد شد.
در مثال تصویر پایین تعداد میانگین بازدید صفحات در ۳ ماه گذشته حدود ۶٫۸ بوده است.

pageviews

PageViews/User میانگین بازدیدهای منحصر به فرد هر کاربر در طول روز است و در مثال پایین تعداد صفحات بازدید شده هر کاربر حدود ۱۵٫۶ است.

Page views user

تفاوت سایت و وب هاست از دید الکسا چیست؟

از نظر الکسا دامین اصلی سایت است و زیر دامنه ها نیز جزوی از وب هاست هستند، برای مثال www.Day.ir و Support.Day.ir و portal.day.ir هر ۳ وب هاستهای سایت day.ir هستند
حتی وب سایتهایی که از نظر نام دامنه با هم متفاوت هستند ولی محتوای یکسانی دارند از نظر الکسا یک وب هاست محسوب می شوند.این مورد یک استثنا هم دارد و آن وبلاگها و همینطور صفحات شخصی است که در صورت تایید هویت صفحات آن برای الکسا هر کدام از زیر دامنه ها را یک وب سایت در نظر می گیرد، همانطور که می دانیم در اکثر وبلاگها آدرس دهی به شکل زیر دامنه ای از سرویس دهنده وبلاگ است.

رتبه روزانه ترافیک Daily Traffic Rank
نمایانگر اطلاعات بازدید صفحات وب سایت در یک روز است:

ترافیک روزانه الکسا

آیا می توان الکسا را فریب داد؟

بله، ولی با ایجاد ترافیک مصنوعی یا فریب الکسا برای نمایش بازدید بیشتر ، در واقع هیچ موفقیتی کسب نشده زیرا الکسا فقط آمار به شما ارائه می نماید و ارائه آمار غلط و فریب الکسا به معنی رشد ترافیک سایت نیست و تنها ممکن است برخی وب مسترها برای نمایش قدرت خود نزد کارفرما یا ایجاد موقعیت شغلی بهتر یا فریب مشتریان جهت جذب تبلیغ از این مورد غیر حرفه ای بهره برداری کنند.
نام روبات وب یا خزنده وب الکسا چیست؟در صورتی که به هر دلیل قصد جلوگیری از دسترسی روبات الکسا به وب سایت خود را دارید کافیست نام آن را در فایل روبوتهای خود قرار دهید.

Bounce Rate بانس ریت در الکسا چیست؟

بانس ریت به طور معمول درصد کاربرانی است که بعد از دیدن یک صفحه از سایت خارج می شوند.
Bounce Rate نشاندهنده جذابیت سایت برای بازدیدکننده است و هر چه درصد آن کمتر باشد بهتر است.
اگر درصد پرش کاربران یا بانش ریت بالا باشد به این معناست که بازدید کننده های بیشتری بعد از وارد شدن به سایت و بررسی یک صفحه به بازدید سایر صفحات تشویق نشده یا مورد جذابی برای حفظ کاربر در سایت وجود نداشته و کاربران بیشتری بلافاصله بعد از ورود سایت را ترک کرده اند.

Alexa Bounce Rate| ترافیک

آیا نصب نوار ابزار الکسا واقعا در افزایش رتبه تاثیر دارد؟

بله حتی اگر یک کاربر بیشتر در طول روز حدود ۱۰ دقیقه چند صفحه وب را مرور کند بی شک رتبه الکسای آن سایت بالاتر خواهد رفت، از دید کارشناسان سئو، اولین کار برای افزایش رتبه الکسا نصب تولبار الکسا برای خودتان است و بعد پیشنهاد نصب آن به دیگران.

همچنین اکانت پرمیوم الکسا امکانات بسیار عالی مانند امکان مشاهده بک لینک های رقیبان و نمایش ترافیک ورودی سایت بر اساس کلمات کلیدی و… به شما میدهد.

تهیه اکانت الکسا با قیمت مناسب

7 دیدگاه ها
 1. مهدی نیکخو میگوید

  خیلی عالی بود

 2. دانلود زیرنویس فارسی میگوید

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 3. عبدالله میگوید

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب
  زیبا

 4. شجاعی مهر میگوید

  مطالب مرتبط با سئو خیلی خوب هستن

 5. سید رضا میگوید

  سلام.ممنون بابت مطالب و وبسایت زیبایی که دارید

 6. کارخانه سنگبری فرهاد میگوید

  عالییی بود

 7. سام میگوید

  ممنون از مطالبتون

پاسخی دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 12 =

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل

پاسخی دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل